Antimonopolska politika – Komisija Googleu uputila obaveštenje o utvrđenim činjenicama u vezi sa uslugom upoređivanja cena i pokrenula zaseban službeni istražni postupak o Androidu

Evropska komisija je uputila Googleu obaveštenje o utvrđenim činjenicama u kom se tvrdi da je ta kompanija zloupotrebila svoj dominantni položaj na tržištima za opšte usluge pretraživanja interneta u evropskom ekonomskom prostoru (EEP) jer je na svojim stranicama s opštim rezultatima pretraživanja sistematski stavljala u povoljniji položaj sopstveni proizvod za upoređivanje cena. Preliminarno stanovište Komisije je da se takvim postupanjem krše antimonopolska pravila EU jer se guši tržišna konkurencija i nanosi šteta potrošačima.

Upućivanjem obaveštenja o utvrđenim činjenicama ne prejudicira se ishod istražnog postupka.

Komisija je službeno pokrenula i zaseban antimonopolski istražni postupak u vezi s Googleovim postupanjem u pogledu operativnog sistema za mobilne uređaje Android. Istražni postupak će biti usredsređen na pitanje da li je Google sklapao sporazume koji se protive pravilima tržišne konkurencije te da li je zloupotrebio mogući dominantni položaj u području operativnih sistema, aplikacija i usluga za pametne mobilne uređaje.

„Komisija primenjuje antimonopolska pravila EU kako bi osigurala da kompanije koje posluju u Evropi, a nezavisno od njihovog sedišta, potrošačima u Evropi veštački ne uskraćuju najširi mogući izbor i ne guše inovacije”, izjavila je komesarka zadužena za politiku tržišne konkurencije Margret Vestager.

„U slučaju Googlea zabrinjava nas mogućnost da je ta kompanija davala nepravednu prednost sopstvenoj usluzi upoređivanja cena, kršeći antimonopolska pravila EU. Google sada ima priliku da uveri Komisiju u suprotno. Ako se, međutim, istražnim postupkom potvrde naše sumnje, Google će morati da se suoči sa pravnim posledicama i promeni način poslovanja u Evropi.”

„Pokrenuli smo i službeni antimonopolski istražni postupak u vezi sa Googleovim postupanjem u pogledu operativnih sistema, aplikacija i usluga za mobilne uređaje. Pametni telefoni, tableti i slični uređaji imaju sve važniju ulogu u svakodnevnom životu mnogih građana. Stoga želimo da garantujemo slobodan razvoj tržištâ u tom području bez nametanja ograničenja protivnih pravilima tržišnog nadmetanja.”

Upoređivanje cena

Proizvodi za upoređivanje cena potrošačima pri kupovini na internetu omogućuju pretraživanje proizvoda koji se nude na različitim mestima na internetu i upoređivanje cena koje nude različiti trgovci. Preliminarni zaključak na osnovu istražnog postupka Komisije pokrenutog u novembru 2010. jeste da Google na svojim stranicama sa opštim rezultatima pretraživanja sistematski stavlja u povoljniji položaj sopstveni proizvod za upoređivanje cena (u ovom trenutku poznat kao „Google Shopping”). Tako se, na primer, rezultati iz usluge Google Shopping prikazuju na istaknutijem mestu na ekranu. Google tako može na veštački način da preusmeri promet sa konkurentskih usluga upoređivanja cena i ometa slobodno tržišno nadmetanje. Komisiju zabrinjava mogućnost da se korisnicima nužno ne prikazuju najrelevantniji rezultati pretraživanja, čime se nanosi šteta potrošačima i guše inovacije. Preliminarni stav Komisije je da bi Google, kako bi ispravio neprimereno postupanje, morao jednako da tretira svoju uslugu upoređivanja cena i slične usluge konkurenata. Google sada ima mogućnost da u roku od deset nedelja odgovori na tvrdnje Komisije i potom zatraži službeno saslušanje. Komisija smatra da su prethodni predlozi za preuzimanje obaveza koje je dostavio Google neadekvatni za rešavanje navedenih problema u pogledu ugrožavanja tržišnog nadmetanja.

Dodatne informacije o obaveštenju Komisije o utvrđenim činjenicama u vezi sa upoređivanjem cena su dostupne ovde.

Android

Od 2005. Google predvodi razvoj operativnog sistema za mobilne uređaje Android. Android je sistem otvorenog koda, što znači da su njegova upotreba i razvoj svima dostupni. Većina proizvođača pametnih telefona i tableta služi se operativnim sistemom Android u kombinaciji sa aplikacijama i uslugama čiji je vlasnik Google. Ti proizvođači sklapaju sporazume sa Googleom kako bi dobili pravo da na svoje uređaje sa operativnim sistemom Android instaliraju Googleove aplikacije. Detaljni istražni postupak Komisije biće usredsređen na pitanje da li je Google prekršio antimonopolska pravila EU ometanjem razvoja konkurentskih operativnih sistema, aplikacija i usluga za mobilne uređaje i njihovog pristupa tržištu na štetu potrošača i proizvođača inovativnih usluga i proizvoda.
Dodatne informacije o službenom istražnom postupku Komisije u vezi sa Googleovim postupanjem u pogledu operativnog sistema za mobilne uređaje Android su dostupne ovde.

Kontekst

Komisija nastavlja već pokrenuti službeni istražni postupak u skladu sa antimonopolskim pravilima EU koji se odnosi na druge aspekte Googleovog postupanja u EEP-u, uključujući stavljanje još nekih specijalizovanih usluga pretraživanja u povoljniji položaj na Googleovim stranicama sa opštim rezultatima pretraživanja te problem kopiranja konkurentskih web-sadržaja (tzv. „scraping”), isključivog prava oglašavanja i neopravdanih ograničenja za oglašivače.

Više o temi