1. Savet pozdravlja konsultacioni dokument „U susret novoj politici susedstva” koji su 4. marta 2015. izdali visoka predstavnica i Komisija.
2. Evropska politika susedstva je od presudne važnosti kako za zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku, tako i za druge oblasti spoljnog delovanja EU. Susedstvo je za EU strateški prioritet i jedan od njenih temeljnih interesa. Savet naglašava važnost posebnih veza sa susedima EU koje moraju biti maksimalno delotvorne kako bi se ostvarilo zajedničko područje stabilnosti, bezbednosti i prosperiteta. Savet podvlači neophodnost rada na reviziji evropske politike susedstva kako bi se obezbedio adekvatan okvir za dugotrajne odnose sa svim partnerima u susedstvu, pri čemu će njen politički aspekt još više doći do izražaja te će ona moći da bolje odgovori na različite izazove u susedstvu.
3. Evropska politika susedstva ima za cilj da razvije demokratsko, stabilno i napredno susedstvo koje će se zasnivati na posvećenosti osnovnim vrednostima, između ostalih vladavini prava, zaštiti ljudskih prava i rodne ravnopravnosti.
4. Savet ističe potrebu za punim angažmanom država članica EU u svim fazama revizije. Savet pozdravlja konsultacije koje su Služba za spoljno delovanje i Komisija sprovele sa partnerskim zemljama, Evropskim parlamentom i drugim zainteresovanim stranama poput civilnog društva, poslovne zajednice, relevantnih međunarodnih organizacija i javnosti u celini.
5. Savet prima na znanje da su širi geografski kontekst partnera EU i njihovi odnosi sa drugim neposrednim susedima važni elementi koje treba razmotriti te da će i oni uticati na evropsku politiku susedstva. EU i njeni partneri zadržavaju isključivo pravo da na suveren način odluče kako će se dalje razvijati njihovi odnosi.
6. Savet potvrđuje četiri prioritetne oblasti koje su u fokusu aktuelne evropske politike susedstva: diferencijacija; usredsređenost (što između ostalog uključuje bezbednost, ekonomski razvoj i trgovinu, dobro upravljanje, migracije, energetiku i ljudska prava); fleksibilnost; i na kraju kontrola i vidljivost. Ove oblasti odražavaju ključna načela koja će pomoći u oblikovanju uravnotežene evropske politike susedstva u skladu sa političkim prioritetima i interesima EU.
7. Savet naglašava da revidirana evropska politika susedstva treba u obzir da uzme interese i potrebe EU i njenih suseda, posvećenost suseda reformama, stepen ambicije za saradnju kao i različite izazove te geopolitičko okruženje. Politika mora imati kapacitet da na fleksibilan način odgovori na promenljive situacije, izazove i krize u regionu, a da istovremeno zadrži kontinuitet i sigurnost. Pristup zasnovan na potrebama i interesima će povećati kontrolu partnerskih zemalja.
8. Osnovni interesi EU su stabilnost i prosperitet koji se zasnivaju na načelima političke inkluzije, vladavine prava, poštovanja ljudskih prava i inkluzivnog ekonomskog razvoja u susedstvu. Savet poziva visoku predstavnicu i Komisiju da osmisle predloge kojima bi se obezbedila koherentnost politike susedstva sa bezbednosnim i spoljnim aspektima delovanja EU u inostranstvu. Politika treba da doprinese promociji stabilnosti u susedstvu u skladu sa sveobuhvatnim pristupom i spoljnom dimenzijom drugih relevantnih politika EU, poput Područja slobode, bezbednosti i pravde. Instrumenti evropske politike susedstva moraju biti u potpunosti iskorišćeni kako bi se ojačali kapaciteti partnera za rešavanje pretnji bezbednosti, prvenstveno kroz reformu sektora bezbednosti. Isto tako, tekuća revizija evropske politike susedstva za cilj ima da postigne na sveobuhvatan način usaglasi Politiku sa aktivnostima obuhvaćenim zajedničkom spoljnom i bezbednosnom i zajedničkom bezbednosnom i odbrambenom politikom.
9. Savet podstiče visoku predstavnicu i Komisiju da pojednostave procedure kako bi podrška EU u okviru instrumenata evropske politike susedstva bila fleksibilnija i efikasnija u pogledu promenljivih situacija na terenu. Savet takođe podstiče delotvornu donatorsku koordinaciju, uključujući donatore van EU.
10. EU mora da delotvornije predstavi uticaj koji evropska politika susedstva ima na život ljudi. Savet ističe važnost jasnog narativa i potrebu za strateškom komunikacijom u pogledu angažmana EU u regionu, uključujući ostvarivanje vrednosti i ciljeva EU. Trebalo bi preduzeti dodatne napore za jačanje vidljivosti EU kao celine i širiti informacije o evropskoj spoljnoj politici i širokom dijapazonu sektorske saradnje u zemljama regiona. U ovom smislu, Savet naglašava potrebu za dodatnim angažmanom EU sa civilnim društvom i poslovnom zajednicom.
11. Savet još jednom ponavlja važnost nastavka integracija i dijaloga u konkretnim regionalnim aspektima evropske politike susedstva, te naglašava centralnu ulogu koju Istočno partnerstvo i Unija igraju na Mediteranu. U ovom smislu, Savet podseća na važnost drugih regionalnih inicijativa koje podrazumevaju učešće EU i država članica. Dalje jačanje regionalne saradnje će doprineti ravnopravnom partnerstvu, pojačati osećaj zajedničke kontrole među susedima EU te ojačati politiku u celini.
12. Savet poziva visoku predstavnicu i Komisiju da Savetu dostave predloge reformi na razmatranje do jeseni 2015. i naglašava de će angažman Saveta na ovom pitanju biti nastavljen. Savet pozdravlja nedavne konsultacije sa partnerima sa juga održane u Barseloni i sa zadovoljstvom očekuje konsultacije sa istočnim partnerima u Rigi. Savet podvlači potrebu za obezbeđivanjem kontrole i angažmana partnera u susedstvu u procesu revizije kako bi se unapredila delotvornost Politike i njen individualni pristup.