Kolegijum komesara EU je juče raspravljao o mogućim političkim, ekonomskim i pravnim posledicama koje će uslediti nakon 11. decembra 2016. kada ističe rok određenim odredbama Kineskog protokola o pristupanju Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO). Ovo je druga u nizu orijentacionih debata (prva je održana 13. januara) o tome da li i na koji način EU nakon decembra ove godine treba da promeni odnos prema Kini u kontekstu istraga o anti-dampingu i istragama koje se tiču državnih subvencija. Osim debata, sprovedene su i temeljna procena uticaja kao i javna rasprava.
Tokom današnje debate, Kolegijum je uzeo u obzir tri mogućnosti koje nudi procena uticaja. Komesari su se složili da Komisija mora Evropskoj uniji da obezbedi odbrambene trgovinske mehanizme kojima bi se rešili aktuelni problemi, koji se pre svega odnose na višak kapaciteta u industriji čelika, uz istovremeno poštovanje međunarodnih obaveza EU u pravnom okviru STO.
Komesar Jirki Katainen nadležan za radna mesta, rast, ulaganja i konkurentnost je izjavio: „Fer i slobodna trgovina je najbolji pokretač rasta u Evropi. Na današnjoj raspravi nismo utvrđivali da li je Kina tržišna ekonomija, već smo tražili načine da prilagodimo odbrambene trgovinske mehanizme kako bismo se izborili sa viškom kapaciteta u skladu sa međunarodnim pravnim okvirom.„
Komesarka za trgovinu Sesilija Malstrom dodaje: “Evropska unija je najveći svetski trgovinski partner. Međutim, trgovina mora biti fer. Trenutna situacija u kojoj postoji višak kapaciteta, pre svega u industriji čelika, pokazuje da su nam potrebni efikasni mehanizmi odbrane kojima ćemo odbraniti načela fer trgovine i osujetiti pokušaje narušavanja tržišta u budućnosti.“
Uzimajući u obzir današnju debatu, Komisija će se vratiti ovom pitanju i izneti predlog za njegovo rešavanje do kraja godine. U međuvremenu je neophodno ostvariti napredak u naporima za jačanje postojećih odbrambenih instrumenata. Komisija poziva države članice da brzo usvoje predlog Komisije iz 2013. o modernizaciji odbrambenih trgovinskih instrumenata EU. Istovremeno, kako je naglašeno i tokom sastanka Saveta za spoljne poslove, Kina treba da, u skladu sa jasnim vremenskim okvirom i pod nadzorom nezavisnog mehanizma, značajno smanji višak kapaciteta u svojoj industriji.