Zaštitni mehanizam civilne zaštite EU je aktiviran dolaskom prvih stručnjaka EU u Bivšu jugoslovensku republiku Makedoniju posle poplava.

Danas je Bivša jugoslovenska republika Makedonija aktivirala Zaštitni mehanizam civilne zaštite EU nakon nedavnih iznenadnih poplava i odrona koji su doveli do velikog broja žrtava u predgrađima glavnog grada Skoplja.

Tim tehničkih eksperata biće raspoređen 9. avgusta da bi se procenila šteta i dale preporuke nacionalnim i lokalnim timovima civilne zaštite.

„EU je spremna da podrži Bivšu jugoslovensku republiku Makedoniju u ovom trenutku kada je to neophodno. Upravo smo u kontaktu sa državnim vlastima u Skoplju i drugim državama koje učestvuju u Mehanizmu da bismo koordinisali brzi odgovor na ovaj zahtev. Već smo poslali humanitarnog stručnjaka a tim za civilnu zaštitu će biti upućen od sutra. Pozivam da ponude za pomoć budu upućene što je brže moguće. Takođe smo spremni da obezbedimo humanitarnu pomoć u slučaju da je potrebna”, rekao je komesar EU za humanitarnu pomoć i upravljanje krizom, Hristors Stilijanides.

Beta

Beta

Koordinacioni centar za hitne reakcije Komisije (ERCC) koordinira pomoć kroz Zaštitni mehanizam civilne zaštite EU da bi pomogle Bivšoj jugoslovenskoj republici Makedoniji.

Pored slanja stručnjaka, Komisija je takođe obezbedila Kopernikus satelitske snimke službama za hitnu pomoć koje rade u pogođenim područjima.

Bivšu jugoslovensku republiku Makedoniju su 6. avgusta pogodile iznenadne snažne poplave. Na Skoplje je palo 93 milimetara kiše tokom oluje – više nego što je prosek za ceo avgust. U poplavama je život izgubilo 22 ljudi, a mnogi su ranjeni. Kuće i važna infrastrukturna mreža su teško oštećene a više od hiljadu ljudi je evakuisano.

Humanitarni partneri Komisije su prisutni u zemlji da bi podržali odgovor EU i detaljnije procenili humanitarne potrebe.

Zaštitni mehanizam civilne zaštite EU omogućava saradnju u odgovoru na nepogode između 34 evropske zemlje (28 zemalja članica EU, Bivše jugoslovenske republike Makedonije, Islanda, Norveške, Crne Gore, Srbije i Turske). Ove zemlje učesnice ujedinjuju resurse koji mogu da budu na raspolaganju zemljama pogođenim nepogodama širom svetu. Kada je aktiviran, Mehanizam koordinira obezbeđivanje pomoći u i van Evropske unije. Evropska komisija upravlja Mehanizmom kroz Koordinacioni centar za hitne reakcije Komisije (ERCC).

Beta

Beta

Bivšu jugoslovensku republiku Makedoniju su u avgustu prošle godine već pogodile poplave, i zemlja je dobila pomoć kroz Zaštitni mehanizam civilne zaštite EU.