Mi, visoka predstavnica EU i ministar spoljnih poslova Islamske Republike Iran, zajedno sa ministrima spoljnih poslova Kine, Francuske, Nemačke, Ruske Federacije, Velike Britanije i Sjedinjenih Država, pregovarali smo od 26. marta do 2. aprila u Švajcarskoj. Kako je dogovoreno u novembru 2013, okupili smo se ovde da bismo pronašli rešenja za postizanje sveobuhvatnog sporazuma koji će garantovati isključivo mirnodopski karakter iranskog nuklearnog programa te sveobuhvatno ukidanje svih sankcija.
Danas smo napravili odlučujući korak: sporazumeli smo se oko ključnih parametara zajedničkog sveobuhvatnog plana delovanja. Politička predanost, dobra volja i naporan rad doveli su do ovoga. Zahvaljujemo svim delegacijama na njihovoj neumornoj posvećenosti.
Ova odluka je presudna jer obezbeđuje osnovu za konačni tekst plana. Sada možemo da se vratimo nacrtu teksta i aneksima plana kojim će rukovoditi rešenja do kojih smo došli ovih dana.
Budući da Iran želi da ostvari mirnodopski nuklearni program, kapacitet i nivo obogaćivanja uranijuma, kao i njegove zalihe uranijuma, biće ograničeni na određeni vremenski period, te u Iranu neće biti drugih postrojenja za obogaćivanje uranijuma osim Natanza. Istraživanja i razvoj nuklearne tehnologije u Iranu će biti sprovođena prema međusobno dogovorenom obimu i rasporedu.
Fordou će biti preobraćen iz postrojenja za obogaćivanje uranijuma u nuklearni, fizički i tehnološki centar. Međunarodna saradnja će biti podstaknuta u dogovorenim oblastima istraživanja. U Fordou neće biti fisionog materijala. Iran će dobiti pomoć za preoblikovanje i rekonstrukciju modernizovanog reaktora tvrde vode u Araku u kom se više neće proizvoditi plutonijum za nuklearno oružje. Ponovne obrade materija neće biti a potrošeno gorivo će se izvoziti. Postignut je dogovor o setu mera kojima će biti nadgledano poštovanje odredaba plana, uključujući primenu izmenjene odredbe 3.1 i privremenu primenu dodatnog protokola. Međunarodnoj agenciji za nuklearnu energiju (IAEA) će na osnovu dogovorenih procedura biti dozvoljena upotreba savremenih tehnologija te bolji pristup za razjašnjavanje nekadašnjih i aktuelnih pitanja. Iran će dati svoj doprinos međunarodnoj saradnji u oblasti nuklearne sigurnosti i bezbednosti. EU će ukinuti sve privredne i finansijske sankcije koje su u vezi sa nuklearnim programom dok će SAD ukinuti sve sekundarne privredne i finansijske sankcije, onda kada IAEA potvrdi da Iran poštuje sve ključne obavaze.
Nova rezolucija Saveta bezbednosti UN će podržati sveobuhvatni plan, staviti van snage sve prethodne rezolucije koje se tiču nuklearnog programa i dodati određene restriktivne mere koje će biti primenjene u međusobno dogovorenom roku.
U narednim nedeljama i mesecima ćemo na političkom i ekspertskom nivou raditi na pisanju teksta plana, uključujući njegove tehničke detalje. Uložićemo sav napor u to da pisanje plana završimo do 30. juna. Želimo da zahvalimo vladi Švajcarske na nesebičnoj podršci pri organizovanju ovih pregovora.