Plate nastavnika generalno nastavljaju da rastu u Evropi. Ovo je zaključak izveštaja koji je sačinila mrežan Eurydice Evropske komisije, a koji je objavljen danas povodom obeležavanja Međunarodnog dana učitelja.
Izveštaj, koji se objavljuje svake godine, pokazuje da su plate u protekloj godini nastavile da rastu u 24 zemlje, bilo kao rezultat prilagođavanja plata za sve državne službenike, bilo zbog povećanja plata usmerenog isključivo na nastavnike. U poređenju sa značajnim porastom plata u 2016. u Bugarskoj, Estoniji, Litvaniji, Austriji i Rumuniji, plate su ostale na otprilike istom niovu u Francuskoj i Belgiji, dok su zamrznute u Italiji, na Kipru i u Lihtenštajnu.
Izveštaj pokazuje da se plate i uslovi značajno razlikuju između evropskih zemalja: ove razlike se ne tiču samo nivoa osnovne zarade već i, na primer, razlike između minimalne i maksimalne zarade i godina rada neophodnih da se dostigne maksimum. Tibor Navračič, komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport je izjavio: „Dobri nastavnici i direktori škola imaju odlučujući značaj za obrazovni uspeh naše dece. Zato moramo da se pobrinemo da ove profesije budu atraktivne i dostojne poštovanja u zemljama širom Evrope. Uslovi rada i zarade su ključni faktori koji će najbolje kandidate privući i zbog kojih će ostati u ovim profesijama.“
Izveštaj je objavljen u formi uporedne analize i pokriva sve države članice EU kao i Bosnu i Hercegovinu, Island, Crnu Goru, Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju, Norvešku, Srbiju i Tursku. Sadrži i detaljne informacije za svaku zemlju pojedinačno. Više informacija o rodnoj zastupljenosti nastavnog osoblja na nivou osnovnog i srednjeg obrazovanja objavio je Eurostat.