Odlukom predsednika Martina Šulca i lidera političkih grupa Evropskog parlamenta, Nadia Murad i Lamija Aji Bašar, koje javno podržavaju zajednicu jezida, dobitnice su Nagrade Saharov za slobodu mišljenja za 2016. Dodela nagrade će biti održana u Strazburu 14. decembra.
Uručivanjem nagrade Nadiji Murad i Lamiji Aji Bašar „pokazujemo da njihova borba nije bila uzaludna i da smo spremni da ih podržimo u borbi protiv brutalnosti takozvane Islamske države kojoj je još mnogo ljudi izloženo“, rekao je Martin Šulc na plenarnoj sednici. „One su uspele da pobegnu, dođu do Evrope i u njoj pronađu utočište”, dodao je.
Nadia Murad i Lamija Aji Bašar
Nadia Murad Basee Taha i Lamija Aji Bašar su preživele seksualno ropstvo od strane Islamske države i postale portparolke žena žrtava seksualnog nasilja Islamske države. One javno podržavaju zajednicu jezida u Iraku, verske manjine koja je bila na meti genocida ekstremista Islamske države.
Obe su poreklom iz Kočoa, sela u blizini Sindžara u Iraku. Ekstremisti Islamske države su 3. avgusta 2014. ubili sve muškarce u selu nakon čega su mlade žene, uključujući Aji Bašar, Nadiu Murad i njihove sestre, oteli ekstremisti Islamske države i primorali na seksualno ropstvo.
Murad je uspela da pobegne u novembru 2014. zahvaljujući susedskoj porodici koja ju je prokrijumčarila van područja pod kontrolom Islamske države nakon čega je našla put do izbegličkog kampa na severu Iraka i kasnije do Nemačke. Murad se godinu dana kasnije, u decembru 2015. obratila prvoj sednici Saveta bezbednosti posvećenoj trgovini ljudima i održala potresan govor o onome što je preživela. U septembru 2016. je postala prvi ambasador dobre volje za dostojanstvo žrtava trgovine ljudima Kancelarije UN za droge i kriminal (UNODC) a u toj ulozi je učestvovala u lokalnim inicijativama za podizanje svesti o stradanju nebrojenih žrtava trgovine ljudima.
Aji Bašar je pokušala da pobegne nekoliko puta pre nego što je u aprilu konačno uspela uz pomoć svoje porodice koja je platila lokalne krijumčare. Na putu prema kurdskoj granici, dok je bežala od ekstremista Islamske države prema teritoriji pod nadzorom iračkih vlasti, eksplodirala je nagazna mina koja je ubila dvoje njenih poznanika, a nju ranila i gotovo oslepela. Srećom, uspela je da pobegne i bila poslata na lečenje u Nemačku gde se ponovo sastala sa preživelom braćom i sestrama. Aji Bašar je nakon oporavka postala aktivna zagovornica podizanja svesti o teškom položaju zajednice jezida i pomaže ženama i deci žrtvama ropstva i zlodela Islamske države.
Murad i Aji Bašar su nominovali Progresivni savez demokrata i socijalista i Savez liberala.
Finalisti
Nadia Murad i Lamija Aji Bašar bile su jedne od troje finalista za nagradu Saharov u 2016. Saznajte više o drugim finalistima Canu Dundaru i Mustafi Džemilevu ovde.
Nagrada Saharov
Nagradu Saharov za slobodu mišljenja svake godine dodeljuje Evropski parlament. Nagrada je ustanovljena 1988. sa ciljem odavanja počasti pojedincima i organizacijama koje brane ljudska prava i osnovne slobode. Uz priznanje se dobija i novčana nagrada od 50.000 evra, a njen prošlogodišnji laureat je Raif Badavi.
Kandidate mogu da predlažu političke grupe od najmanje 40 poslanika Evropskog parlamenta. Na osnovu nominacija, Odbor za spoljne poslove kojim predsedava Elmar Brok i Odbor za razvoj kojim predsedava Linda Mekevan glasaju za uži izbor od troje finalista. Pobednika nakon toga bira Konferencija predsednika u sastavu predsednika Parlamenta i lidera političkih grupa.