Šef delegacije Evropske unije u Beogradu Majkl Davenport izjavio je da je na predstavnicima Skupštine Srbije da li će ga ponovo pozvati da predstavi izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2016. godinu a da je on spreman na razmenu mišljenja sa poslanicima u parlamentu kada se za to obezbede uslovi.
„Na predstavnicima Skupštine Srbije je da li će me pozvati ponovo da predstavim izveštaj. U međuvremenu imaćemo niz sastanaka sa predstavnicima civilnog društva ne samo u Beogradu, već i u Nišu i Novom sadu“, rekao je Davenport, gostujući na televiziji N1.
„Parlament ima bitnu ulogu u svakoj demokratiji, a naročito u Srbiji što se tiče evropskih integracija i pregovaračkog procesa, ne samo kad je reč o usklađivanju zakonodavstva, već i nadzora nad implementacijom“, istakao je on.
„Zbog toga pozdravljam svako priliku da razmenjujemo mišljenja, ali ovog puta nije bilo uslova za razgovor“, ponovio je Devenport.
Povodom incidenta u Skupštini Srbije, kada su mu pojedini predstavnici opozicije onemogućili da predstavi izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2016. godinu i na pitanje da li je do sada bio u sličnim situacijama Davenport je kazao da mu se za šest godina, koliko je u Srbiji, stalno dešavaju neka iznenađenja.
Izveštaj Komisije, ocenjuje on, odražava to da „Srbija ide napred“ jer činjenica da su otvorena četiri poglavlja pokazuje da ima napretka.
„Premijer Aleksandar Vučić je avgustu, u svom ekspozeu, jasno istakao da je članstvo Srbije u EU strateški cilj broj jedan. Mi smo tu da pomognemo i izveštaj je taj instrument koji pomaže putem preporuka“, objasnio je Davenport. On je naveo da Delegacija ima dobre odnose sa Vladom Srbije i napomenuo da se izveštaj ne odnosi na napredak Vlade već celog društva.
Govoreći o pregovaračkom procesu, on je kazao da je Evropska komisija dala preporuku da se otvori poglavlje 5 koje se odnosi na javne nabavke, što je veoma bitno za borbu protiv korupcije.
„Sada je na Srbiji da predstavi svoj pregovarački stav EU. Čuo sam da će u narednom periodu Vlada Srbije to i uraditi“, rekao je Davenport.
Prema njegovim rečima, iako poglavlje koje se odnosi na spoljnu politiku još nije otvoreno, EU ima jasan stav – a to je da se zemlja kandidat za članstvo mora uskladiti sa spoljnom politikom EU.
„U trenutku kada dođe do pristupanju EU moraće potpuno biti usklađena. Srbija ima pravo na svoju spoljnu politiku i prirodno je da Srbija želi da intenzivira svoje odnose i sa Rusijom i Kinom, ali bolje bi bilo da se to ne radi na način koji minira put u članstvo u EU“, rekao je Davenport.
Još rada na nezavisnosti pravosuđa, saradnji sa civilnom društvom, sprovođenju preporuka nezavisnih tela, slobodi medija
Prema rečima ambasadora EU Davenporta, jasno je da Srbija ide napred i to izveštaj pokazuje, ali trebalo bi još raditi na nezavisnosti pravosuđa, boljoj saradnji sa civilnom društvom, sprovođenju preporuka nezavisnih tela poput ombudsmana, slobodi medija.
Upitan o slučaju rušenja objekata u Savamali, Davenport je rekao da se izveštaj ne bavi pojedinačnim slučajevima, ali da se prate dešavanja na tu temu.
„U izveštaju se navodi da bi trebalo da se sprovedu preporuke nezavisnih tela i u više navrata smo govorili da bi trebalo da se sprovedu preporuke nezavisnih tela, uključujući preporuku zaštitnika građana. Sad je na nadležnim organima, pre svega na Tužilaštvu, da učine sledeći korak“, rekao je Davenport.
Davenport je rekao da je veliki prioritet novi zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije.
“To je poduhvat u koji smo uložili mnogo napora I finansijskih sredstava. Eksperti iz sveta su učestvovali u radu”, navodi on i dodaje da očekuje usvajanje, ali i implementaciju zakona.
“Potreban je i novi zakon o zaštiti podataka o ličnosti i pristup informacijama od javnog značaja” ukazao je ambasador EU.
Govoreći o medijima Davenport je rekao da postoje dobri zakonski okviri ali da treba raditi na njihovoj primeni.
„Kada se radi o slobodi medija, bitno je da proces projektnog finansiranja bude transparentan. Još smo na početku implementacije tog zakonodavstva, proces privatizacije nije završen, imamo i pitanje Tanjuga, gde je gde je s pravnog stanovišta situacija potpuno nejasna. Svedoci smo i fizičkih i verbalnih napada na novinare, što nije prihatljivo. Treba da se obezbede uslovi za slobodu izražavanja i medija, to je bitna preporuka koju smo ponovili“, rekao je Davenport.
Dogovor o telekomunkacijama, podsticaj za ZSO
Davenport je izjavio da podržava postignuti sporazum Beograda i Prištine o telekomunikacijama, jer je on u interesu svih građana i ocenio da će to biti podsticaj za napredak i u drugim elementima dijaloga poput energetike i Zajednice srpskih opština.
On je kazao da je u pregovaračkom okviru definisana sveobuhvatna normalizacija odnosa, ali da Poglavlje 35, koje se odnosi na odnose Beograda i Prištine, ne podrazumeva priznavanje Kosova.
„Pozdravljamo napredak u pregovorima i postizanje sporazuma o telekomunikacijama. Nije to laka tema i nadam se da će biti podsticaj za napredak u drugim elementima dijaloga – formiranju Zajednice srpskih opština i energetici“, rekao je Davenport.