Medijska prezentacija Tima Evropa Srbija ,,Tim Evropa Srbija – značajan izvor informacija o EU’’ održana je EU info kutku u Nišu, uz prisustvo šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkla Davenporta. Reč je o prvom sastanku ovakve vrste, održanom u prisustvu medija, predstavnika lokalne samouprave, studentskih organizacija,  van Beograda.

Ambasador Davenport je izrazio zadovoljstvo radom Tima Evropa koji predstavlja mrežu nacionalnih eksperata, specijalizovanih za teme u vezi sa EU. ,,U medijima se danas češće priča o političkim, čak i geopolitičkim aspektima evrointegracija, nego o onome što je ljudima bitno u svakodnevnom životu poput, recimo, prava manjina, energetike, ekologije. Tim Evropa Srbija je zato veoma bitan izvor informacija jer daje objektivnu i stručnu analizu stanja stvari u Srbiji. Mi smo veoma zahvalni članovima TES-a na doprinosu koji daju našim analizama i izveštajima o situaciji u Srbiji’’, rekao je Davenport.

Od osnivanja do danas članovi Tima Evropa Srbija, koji ima 26 članova, obavili su više od stotinu aktivnosti (105) na području cele Srbije, na predavanjima, tribinama, edukacijama. Predstavnik Tima Evropa iz Niša, Milan Stefanović je, govoreći o vlastitom iskustvu, rekao da je ,,imao nekoliko misija, uglavnom van Niša“. „Teme kojima se bavim tiču se omladinske politike i mobilnosti, istorijata i funkcionisanja EU i nastojim da građanima južne Srbije predstavim evropske institucije’’, dodao je on. Osim Stefanovića, još jedan Nišlija je u Timu Evropa, Marjan Cvetković čija oblast ekspertize su programi EU za mlade i volontrizam.

Jedna od tema prezentacije bila je i veoma aktuelna – borba protiv nasilja nad ženama. Članica TES-a, ekspertkinja za prava žena i socijalnu politiku Biljana Stepanov istakla je da je ,,tokom čitave 2016. bila angažovana na donošenju dva zakona – o sprečavanju nasilja u porodici i Krivičnom zakonu“. „Očekujem i da tokom decembra uđe u skupštinsku proceduru Zakon o rodnoj ravnopravnosti, a radimo i na donošenju Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći’’.

Aleksandar Macura

Aleksandar Macura

Govoreći o energetici, temi za koju je ekspert, član TES-a Aleksandar Macura istakao je da je ,,evropska energetska politika odličan okvir za građane Srbije. Ona jača stepen bezbednosti svakodnevnog života i omogućava bolje zdravlje građana’’. Navodeći aktuelni primer u Nišu, Macura je istakao da bi se ,,problemi daljinskog grejanja u Nišu rešili kada bi se dosledno sprovela evropska energetska politika’’.

Na sastanku je zaključeno da je činjenica da se sastanak Tima Evropa Srbija održava u Nišu i da je u planu njegovo održavanje u Novom Sadu i Užicu pozitivan primer, kao i da se treba intenzivnije baviti pitanjem decentralizacije.

,,Jake politike na lokalu mogu stvoriti jake politike na nacionalnom nivou’’, istakao je Marjan Cvetković, ekspert za pitanja mladih koji je dodao da su ,,mladi zdrava, a ne socijalna kategorija i tako ih treba tretirati’’. O lokalnim politikama govorila je stručnjakinja TES-a za ovu temu Aleksandra Vukmirović koja se, kako kaže, ’’godinama zalaže“ za uspostavljanje službenika koji bi se bavio informisanjem građana o EU na području svih lokalnih samouprava. On bi, osim sa građanima iz svoje sredine, komunicirao i sa nadležnima u državi koji se bave evrointegracijama, Delegacijom EU u Srbiji i drugim telima koja se bave ovim pitanjem’’.

Na sastanku u Nišu govorilo se i o kulturi. Članica TES-a Lola Joksimović naznačila je da ,,bez kulture nijedna druga javna politika ne može da prosperira jer se kultura nalazi u svakoj pori’’. Ona je uočila da se kod nas kultura najčešće predstavlja kao trošak, što je daleko od istine jer se pokazalo da su gradovi i države koji su ulagali u kulturu dobili mnogo više u odnosu na to koliko su napredovala njihova društva’.

Biljana Stepanov

Biljana Stepanov

Tokom dve godine rada u Timu Evropa, Naim Leo Beširi koji je zadužen za informisanje o programima EU za mlade je, kako kaže, obavio 27 misija u oko 20 gradova Srbije gde je informisao mlade o EU uopšte, tako i o programima za volontiranje, studiranje, razmene. On je izneo podatke koji ilustruju zašto su potrebne aktivnosti tog tipa: „Više od 70 odsto mladih nikada nije izašlo iz Srbije, oko 50 odsto je nezaposleno, a samo 10 odsto mladih je visokoobrazovano’’, istakao je Beširi koji se osvrnuo na to da se mladi sa juga Srbije, kada su evrointegracije u pitanju, najčešće zanimaju za globalne teme, a ne kako rešiti  lokalne probleme poput divljih deponija.

Mreža Tim Evropa Srbija je osnovana u maju 2013, nakon detaljnih diskusija između ključnih učesnika procesa: Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije, Delegacije EU u Republici Srbiji i organizacija civilnog društva. Glavni cilj mreže je da informiše građane o temama u vezi sa EU. Kako bi bolje odgovorili na pitanja građana, članovi mreže izabrani su sa teritorije cele Srbije. Više informacija na https://europa.rs/teameurope.