Dok se takozvana Islamska država povlači sa Bliskog Istoka, šablon njenih nedavnih terorističkih napada u Evropi ukazuje na to da je već promenila taktiku u napadima na Zapad.
Ovakav trend je opisan u današnjem izveštaju Europolovog Centra za borbu protiv terorizma pod nazivom Promene u načinu delovanja Islamske države. Izveštaj daje najnoviju procenu pretnje koju ova grupa predstavlja u EU i na osnovu koje se države članice EU mogu pripremiti za buduće napade. EU je trenutno suočena sa nizom različitih pretnji i napada: od umreženih grupa do individualnih počinilaca; od napada kojima rukovodi Islamska država do onih koje izvode oni koji su inspirisani njenom ideologijom; od upotrebe eksploziva i automatskih pušaka do hladnog oružja i vozila; osim toga, pretnju predstavljaju kako pažljivo planirani napadi, tako i oni koji deluju kao spontano izvedeni. Takođe se pokazalo i da je takozvana Islamska država veoma efikasna i kao inspiracija drugima i kao organizator terorističkih napada.
Direktor Europola Rob Vejnrajt je izjavio: „U protekle dve godine je zabeležen veliki broj napada džihadista od kojih su neki za sobom ostavili veliki broj žrtava. Obim ove pretnje je dobro poznat u Evropi zbog čega je i pokrenuta intenzivna saradnja između policije i bezbednosnih službi širom kontinenta koja je dovela do povećanog broja hapšenja i osujećenih planova. Ovo znači da su pojačana saradnja i razmena informacija između nadležnih organa širom Evrope uspešno sredstvo za ublažavanje pretnje Islamske države. Uprkos tome, današnji izveštaj pokazuje da je pretnja i dalje velika i da uključuje različite komponente koje se mogu otkloniti samo još intenzivnijom saradnjom.“
Žil de Keršov, koordinator EU za borbu protiv terorizma, dodaje: „Moramo biti na oprezu jer će pretnja takozvane Islamske države i stranih boraca povratnika verovatno biti aktuelna i u godinama pred nama. Ovi ljudi su obučeni za korišćenje eksploziva i vatrenog oružja i indoktrinirani su džihadističkom ideologijom. Efikasan odgovor zahteva sveobuhvatni pristup i dugoročnu posvećenost. Naravno, primarna odgovornost za borbu protiv terorizma je na državama članicama. EU i njene agencije kao što je Europol, međutim, mogu i moraju da igraju svoju ulogu u bavljenju prekograničnim aspektom ove pretnje.”