Lideri političkih grupa Evropskog parlamenta su raspravljali o načinima da se ublaži humanitarna tragedija u Alepu, sankcijama protiv Rusije i jačanju evropskih odbrambenih kapaciteta uoči evropskog samita.
Ivan KORČOK, državni sekretar Slovačke za evropske poslove, govorio je o tragičnoj situaciji u Siriji i Alepu i obećao da će Savet raditi na sprečavanju daljih povreda međunarodnog prava u zemlji. On je istakao da EU mora da ojača unutrašnju i spoljašnju bezbednost i saradnju sa NATO-om te da zajedno sa Turskom i afričkim zemljama mora raditi na smanjenju migracija.
Predsednik Komisije Žan-Klod JUNKER je govorio o napretku ostvarenom u 2016. na rešavanju migracijske krize i smanjenja nezaposlenosti za 10 odsto zahvaljujući inicijativi za zapošljavanje mladih. On je pozvao na pružanje veće podrške Italiji i podsetio države članice da je potrebno udvostručiti iznos od 44 milijardi evra iz fonda za spoljna ulaganja kako bi se pomoglo otklanjanje temeljnih uzroka migracija. Da bi bolje zaštitile svoje građane, kako je rekao, države članice moraju da ulože veće napore u formiranje bezbednosne unije, zajedničkih rezervi opreme, usklađivanje standarda i stvaranje zajedničke baze za istraživanje i industriju kroz evropski odbrambeni fond. Predsednik se na kraju zahvalio Parlamentu na uspešno završenim pregovorima o viznoj liberalizaciji koji su omogućili EU da ispuni svoje obaveze prema Ukrajini i Gruziji.
Manfred VEBER (Evropska narodna partija) iz Nemačke je izjavio da je „Alepo pakao na zemlji“ dodajući da „moramo odmah da reagujemo kako bismo isporučili humanitarnu pomoć te da razgovaramo o primanju izbeglica“. „Putin ima krv na rukama”, rekao je, a produžetak sankcija Rusiji šalje pravi signal. Veber je takođe pozvao Savet da zmrzne pristupne pregovore sa Turskom jer se zemlja kako je objasnio „kreće u pogrešnom smeru.”
Lider političke grupe Naprednog saveza socijalista i demokrata Italijan Đani PITELA je rekao da „EU više ne mogu da vode konzervativne snage: treba nam nova faza”, naročito nakon Bregzita i izbora u SAD. On je naglasio da Savet ne napreduje po pitanju većine prioritetnih inicijativa te da „svako odlaganje ima direktne posledice po život ljudi. (…) Potreban nam je širi dijapazon političkih stavova – to je ono što demokratiju čini bogatom. Došao je kraj strukturnoj saradnji iz protekle dve i po godine.“
Sajed KAMAL (Evropski konzervativci i reformisti) iz Ujedinjenog Kraljevstva je rekao da je na 45 samita EU koliko ih je održano od 2010. propušteno mnogo prilika za rešavanje bezbednosnih, odbrambenih i pitanja nezaposlenosti. „Ljudi su besni jer smo izgubili dodir sa njihovim problemima”, istakao je, dodajući da EU iz lokalnih projekata treba da izvlači lekcije o bezbednosti, integracijama i otvaranju radnih mesta.
Gi FERHOFŠTAT (Savez liberala i demokrata za Evropu) iz Belgije je pozvao države članice EU da uvedu sankcije Asadovom režimu, Rusiji i Iranu te da različite strukture bezbednosne saradnje integrišu u jedinstvenu strukturu bezbednosne unije. On je takođe upozorio Savet da ne započinje pregovore sa Ujedinjenim Kraljevstvom bez konsultacija sa Parlamentom.
Članica grupe Evropska ujedinjena levica/Nordijska zelena levica Eleonora FORENCO iz Italije je rekla da je vlada predvođena Rencijem doživela neuspeh i kritikovala je takozvani kompakt o migracijama. „Njime se predlaže saradnja sa zemljama tranzita u zamenu za poboljšanu graničnu kontrolu: kako je ovo uopšte moguće kada čak i Agencija za osnovna prava u ovome vidi kršenje ljudskih prava”, upitala je.
Ska KELER (Zeleni/Evropski slobodni savez) iz Nemačke je govoreći o odbrani EU pozvala na „udruživanje resursa i razmenu” a ne „razvoj odbrambene industrije”. Ona je takođe iznela kritike na račun država članica koje ne ispunjavaju obaveze iz programa za premeštaj i preseljenje.
Najdžel FARAŽ (Evropa slobode i direktne demokratije) iz Ujedinjenog Kraljevstva je rekao da je 2016. bila istorijska godina koja je donela „poklone tri mudraca” odnosno Bregzit, pobedu Trampa i pobunu Italijana, koje on vidi kao znakove ponovnog buđenja demokratije.
Marsel DE GRAF (Evropa nacija i slobode) iz Holandije je izjavio da je Evropi potrebno „strukturno rešenje“ za problem migracija koje uključuje „propisno“ zatvaranje granica i slanje nezakonitih migranata nazad u zemlje porekla jer on, kako kaže, veruje da oni predstavljaju pretnju po Evropljane.