Najvažniji zaključci sastanka Saveta za spoljne poslove održanog 16. januara u Briselu:
„Prvi sastanak Saveta u Novoj godini smo započeli diskusijom o Siriji i bliskoistočnom mirovnom procesu. Čvrsto verujem da diplomatija funkcioniše i može doneti rezultate i da će nastaviti da deluje u tom smeru i u 2017. i nakon toga”, izjavila je visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini
Sirija
Savet je po prvi put otkako je objavljen sporazum o prekidu neprijateljstava razgovarao o razvoju događaja u Siriji. Ministri su pozdravili sporazum kom su posredovale i koji garantuju Rusija i Turska. Izrazili su nadu da će ga sve sukobljene strane sprovesti u potpunosti.
Ministri su još jednom potvrdili punu podršku EU procesu koji vode UN kao i specijalnom izaslaniku UN Stafanu de Misturi. Zaključili su da bi sastanak zakazan za 23. januar u Astani, ukoliko bude maksimalno inkluzivan, mogao da dovede do uspešne obnove unutarsirijskih pregovora pod okriljem UN u Ženevi, u okviru koji je sledeća runda zakazana za 8. februar. Ministri su podsetili da je neophodno obezbediti nesmetani pristup humanitarnoj pomoći i zaštiti širom zemlje.
Savet je takođe potvrdio punu podršku regionalnoj inicijativi EU o budućnosti Sirije. Cilj ove inicijative je pronalaženje zajedničkog stanovišta o postkonfliktnim aranžmanima za Siriju kao i o pomirenju i obnovi nakon što započne kredibilna politička tranzicija u punoj saradnji sa UN i uz podršku naporima UN. Visoka predstavnica je obavestila ministre o poslednjoj rundi pregovora koji se u ovom okviru vode sa regionalnim partnerima: Egiptom, Iranom, Jordanom, Libanom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Saudijskom Arabijom. U planu je da se pregovorima uskoro pridruže i Turska i Katar.
Savet se složio da će EU biti domaćin konferencije o Siriji i regionu u Briselu na proleće ove godine koja će se nadovezati na londonsku konferenciju održanu u februaru 2016. Konferencija bi trebalo da bude fokusirana na tri područja:
politički proces koji će voditi ka tranziciji, sa ciljem razmatranja aktuelnog stanja pregovora kojima posreduje UN u Ženevi;
humanitarni rad i podrška jačanju otpornosti i stabilizaciji, sa ciljem razmatranja napretka ostvarenog u sprovođenju obaveza preuzetih u Londonu i identifikacije mogućih nedostataka i načina da se oni otklone, između ostalog preuzimanjem novih obaveza;
moguća podrška postkonfliktnoj obnovi i pomirenju nakon pokretanja kredibilne političke tranzicije.
Zaključci sa ministarkosg sastanka će biti iskorišćeni za pripremu predstojećeg zajedničkog saopštenja visoke predstavnice i Evropske komisije o strategiji EU za Siriju čije je predstavljanje ministrima EU planirano za april 2017.
Bliskoistočni mirovni proces
Učesnici sastanka su tokom ručka razgovarali o bliskoistočnom mirovnom procesu. Pozivajući se na ishod međunarodne konferencije održane u Parizu 15. januara, ministri su razmatrali načine za postizanje sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, očuvanje održivosti rešenja o dve države i prekidanja negativnih trendova na terenu.
Ovo je bio prvi sastanak Saveta održan u novoj zgradi Europa koja je u januaru ove godine postala glavno sedište Evropskog saveta i Saveta EU.