Generalni direktor Evropske komisije za proširenje Kristijan Danijelson rekao je da su privredne reforme, koje Srbija sprovodi, impresivne, a sastanak međuvladine konferencije na kojoj će Srbija u ponedeljak otvoriti poglavlja 20 i 26, ocenio kao korak napred.
Kristijan Danijelson je, na debati u EU info centru „Srbija na putu ka EU“ na kojoj je učestvovao sa šeficom pregovaračkog tima za prgovore o pristupanju Srbije EU Tanjom Miščević, istakao da od Srbije zavisi brzina i dinamika kojom će se kretati ka EU i podsetio da nije reč o sprintu već maratonu.
29430279″Mi u Evropi kažemo da nema vremenskog ograničenja. Srbija treba da vozi svojom brzinom. Za reforme je potrebno vreme i dinamika će zavisiti od onoga što Srbija uradi“, rekao je Danijelson.
Danijelson: Srbija je vrlo dobro integrisana u EU, sa zemljama članicama ostvaruje 65% trgovinske razmene
Sastanak međuvladine konferencije, na kojoj će Srbija u ponedeljak otvoriti dva poglavlja, ocenio je kao važan i izrazio nadu da će takvih koraka napred biti još u budućnosti.
Naveo je i da se vidi autentična politička opredeljnost da se Srbija bavi pitanjem evropskih integracija, navodeći da na taj proces gleda sa poverenjem, te da vidi puno pozitivnih elemenata.
„Srbija je napredovala. Pre nekoliko godina razgovaralo se o stečaju, šta činiti sa državnim preduzećima, a danas vidimo da Srbija ide napred. Mi bismo želeli da vidimo Srbiju koja ubrzava na tom putu, da postaje bogatije i uspešnije društvo“, rekao je Danijelson.
On je kazao i da EU očekuje da onaj ko se pridruži prihvati i dogovorenu spoljnu politiku a govoreći o odnosima država u regionu, Danijelson je kao pozitivan primer pomenuo Berlinski proces i saradnju država na infrastrukturnim projektima, dodajući da je za to obezbeđeno oko milijardu evra.
Danijelson je istakao da je Srbija vrlo dobro integrisana u Evropsku uniju, sa čijim članicama ostvaruje 65 odsto trgovinske razmene.
“Od preostalih 35 odsto, 20 odsto trgovine je sa zemljama regiona. Samo 10 odsto je trgovina sa državama kao što su Rusija i Kina”, rekao je Danijelson tokom debate uz konstataciju da najveći deo direktnih investicija u Srbiji dolazi iz zemalja EU, Danijelson je ocenio da je uspešna ekonomija važna jer omogućava bolje okruženje za sprovođenje reformi.
Prema njegovim rečima, EU je najbolja ponuda koje su zemlje ovog regiona ikada dobile.
Miščević: Podrška građana Srbije EU porasla na 48%
Šefica pregovaračkog tima za pristupanje Srbije EU Tanja Miščević je iznela podatak da je bespovratna pomoć Unije Srbiji dostigla dve i po milijarde evra.
“Svaka država našeg regiona je prihvatila ponudu EU. Počinjeno da shvatamo ono što je i sama EU počela da zaboravlja – privlačnost evropskih integracija”, rekla je Tanja Miščević.
Ona je istakla da je podrška građana Srbije za put ka EU porasla sa 42 na 48 odsto, ali je primetila da tema evropskih integracija nije „seksi“ da bi bila na naslovnim stranama.
Na pitanje da li će predstojeći izbori u Srbiji usporiti proces pridruživanja, Miščevićeva je kazala da su za vreme izborne tišine prošle godine usvojeni akcioni planovi za poglavlja 23 i 24.
„Naravno da su izbori usporili stvari, ali nas nisu omeli“, rekla je Miščevićeva i ocenila da predsednički izbori neće uticati na rad parlamenta, pa samim tim ni na donošenje zakonskih rešenja.
Navela je da se radi na brojnim poglavljima, te da su spremni akcioni planovi za poglavlja 19 i 22, i ona bi, kaže, mogla da budu otvorena do kraja godine, ali to zavisi od država članica.
„Radimo na tome da pošaljemo što više pregovaračkih poglavlja u Brisel“, rekla je Miščevićeva, ali je navela da s druge strane nije zadovoljna tempom otvaranja.
Izjavu Danijelsona, da od Srbije zavisi brzina, prokomentarisala je da „na svakoj pruzi ima i stanica, a da one utiču na tu brzinu“.
„A te stanice su ispunjavanje uslova, ocenjivanje od strane država, opšte okruženje EU, napredak u poglavljima 23, 35. Ali to nije izgovor za nas“, rekla je Miščevićeva.
Kao najteže na putu ka EU, Miščević je ocenila primenu standarda EU, ukazujući da nas Evropska unija ponekad podseća šta je za nas same dobro.
„Naš je zadatak da obračunamo koliko brzo možemo te standarde da unesemo u domaće pravo. To je tako u svakoj od oblasti“, rekla je šefica pregovaračkog tima Srbije.