Šta je Član 50?
Član 50 Ugovora o Evropskoj uniji utvrđuje postupak kojim se državi članici omogućuje povlačenje iz Evropske unije. On je prvi put uveden 2007. Lisabonskim ugovorom.
Kako država članica aktivira Član 50?
Država članica o svojoj nameri da napusti EU mora da obavesti Evropski savet. Konkretan način nije posebno propisan.
Šta se dešava nakon aktiviranja Člana 50?
O sporazumu o povlačenju se pregovara u skladu sa Članom 218 stav 3 Ugovora o funkcionisanju Evropske unije.
- korak
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk saziva vanrednu sednicu Evropskog saveta za 29. april.
Evropski savet konsezusom usvaja smernice o propisnom povlačenju Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije. Ove smernice na osnovu zajedničkih interesa Evropske unije i njenih država članica utvrđuju opšta načela kojih će se EU pridržavati tokom pregovora.
- korak
Nakon usvajanja smernica, Komisija će vrlo brzo dostaviti Savetu preporuku za otvaranje pregovora koju će usvojiti kolegijum komesara četiri dana nakon sednice Evropskog saveta.
- korak
Savet potom mora da odobri početak pregovora usvajanjem niza pregovaračkih smernica. Ove smernice moraju biti usvojene snažnom kvalifikovanom većinom (72 odsto od 27 država članica, odnosno 20 država članica koje čine 65 odsto stanovništva EU sa 27 članica).
Nakon usvajanja smernica, pregovarač Unije kog imenuje Savet, dobija mandat da započne pregovore o povlačenju dotične države članice.
Kako se sklapa sporazum o povlačenju?
Pregovori o propisnom povlačenju moraju biti okončani u roku od dve godine od aktiviranja Člana 50. Ako se u tom periodu sporazum ne postigne, Ugovori prestaju da se primenjuju na državu koja istupa.
Pregovarač Unije će na kraju pregovora predstaviti Savetu i Evropskom parlamentu predlog sporazuma koji utvrđuje okvir budućeg odnosa Ujedinjenog Kraljevstva sa EU.
Saglasnost sa sporazumom, koja se postiže prostom većinom, mora dati Evropski parlament i to uz učešće poslanika Ujedinjenog Kraljevstva.
Savet će sklopiti sporazum pri čemu će odluku doneti snažnom kvalifikovanom većinom.
Sporazum mora da ratifikuje i Ujedinjeno Kraljevstvo u skladu sa svojim ustavnim odredbama.
Koliko zapravo ostaje vremena za same pregovore?
Pregovori će trajati oko 18 meseci (od početka juna 2017. do oktobra/novembra 2018).
Ko pregovara u ime Evropske unije?
Šefovi država ili vlada 27 članica EU su pozvali Savet da imenuje Evropsku komisiju za pregovarača, a kao glavnog pregovarača su odobrili Mišela Barnijea, kog je imenovala Komisija.
Evropska komisija, kao pregovarač Unije i Mišel Barnije, kao glavni pregovarač Komisije, podnosiće redovne izveštaje Evropskom savetu, Savetu i njegovim pripremnim telima.
Mišel Barnije podnositi detaljne i redovne izveštaje o pregovorima Evropskom parlamentu.
Podrazumeva se da će države članice biti direktno uključene u pripremu pregovora, da će davati smernice pregovaraču Unije i ocenjivati napredak. Zato će u okviru Saveta biti uspostavljena posebna radna grupa sa stalnim predsednikom kako bi se osiguralo da se pregovori vode u skladu sa smernicama Evropskog saveta i pregovaračkim smernicama Saveta.
Evropski savet će konstantno pratiti razvoj situacije i prema potrebi ažurirati smernice tokom pregovora.
Šta je sa praktičnom stranom pregovora? Na kom jeziku će se pregovarati? Koliko često će se strane sastajati?
O praktičnim pitanjima, kao što su radni jezik i struktura pregovora, biće postignut dogovor između pregovarača EU i Ujedinjenog Kraljevstva.
Gde će pregovori biti vođeni?
Pregovori će se voditi u Briselu.
Kada će Ujedinjeno Kraljevstvo prestati da bude članica Evropske unije?
Ugovori EU će prestati da se primenjuju na Ujedinjeno Kraljevstvo od trenutka stupanja sporazuma na snagu ili dve godine nakon obaveštenja o povlačenju ukoliko sporazum ne bude postignut. Savet može da donese jednoglasnu odluku o produženju tog perioda.
Sve do konačnog povlačenja, država članica ostaje članica Evropske unije sa svim pravima i obavezama koje proističu iz članstva, uključujući načelo lojalne saradnje u skladu sa kojim Unija i njene države članice pomažu jedne drugima pri sprovođenju Ugovora.
Šta se dešava ako se ne postigne sporazum?
Dve godine nakon primljenog obaveštenja o povlačenju, ugovori EU jednostavno prestanu da se primenjuju na Ujedinjeno Kraljevstvo.
Može li država članica ponovo da se pridruži EU nakon istupanja?
Sve zemlje koje su se povukle iz EU mogu da podnesu zahtev za članstvo, ali bi u tom slučaju morale da prođu kroz pristupni proces.
Može li Član 50 da se opozove nakon aktiviranja?
Aktiviranje Člana 50 je odluka Ujedinjenog Kraljevstva, ali nakon aktiviranja nije moguć njegov jednostrani opoziv. Aktiviranje Člana 50 predstavlja tačku bez povratka. Član 50 ne predviđa jednostrano opozivanje obaveštenja.
Kako glasi Član 50?
Član 50 Ugovora o Evropskoj uniji
- Svaka država članica može da donese odluku o povlačenju iz Unije u skladu sa svojim ustavnim odredbama.
- Država članica koja donese odluku o povlačenju, o svojoj nameri obaveštava Evropski savet. Imajući u vidu smernice koje daje Evropski savet, Unija pregovara i sa dotičnom državom članicom sklapa sporazum kojim se utvrđuju aranžmani njenog povlačenja, uzimajući pritom u obzir njen budući odnos sa Unijom. O sporazumu se pregovara u skladu sa Članom 218 stavom 3 Ugovora o funkcionisanju Evropske unije. Sporazum u ime Unije sklapa Savet, koji odlučuje kvalifikovanom većinom, uz prethodnu saglasnost Evropskog parlamenta.
- Ugovori na dotičnu državu prestaju da se primenjuju od dana stupanja sporazuma o povlačenju na snagu ili, ako do sporazuma ne dođe, dve godine od obaveštenja iz stava 2, osim ako Evropski savet u dogovoru sa dotičnom državom članicom ne donese jednoglasnu odluku da taj period produži.
- Za potrebe stavova 2 i 3, član Evropskog saveta ili Saveta koji predstavlja državu članicu koja se povlači, ne učestvuje u diskusijama Evropskog saveta odnosno Saveta ni u donošenju odluka koje se na tu državu odnose. Kvalifikovana većina se utvrđuje u skladu sa Članom 238 stavom 3 tačkom (b) Ugovora o funkcionisanju Evropske unije.
- Ako država koja se povukla iz Unije ponovo podnese zahtev za pristupanje Uniji, njen zahtev podleže postupku iz Člana 49.