Izjava Johanesa Hana nakon sastanka sa Ivicom Dačićem, potpredsednikom Vlade i ministrom spoljnih poslova Srbije:

Proveriti pre objavljivanja!

Održao sam još jedan konstruktivan sastanak sa potpredsednikom Vlade i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem i želim da mu zahvalim na tome. Ni sam ne znam koliko smo sastanaka održali danas ovde u zgradi Berlemon.

Složili smo se da u pristupnom procesu ne sme biti neopravdanih odlaganja; to znači da Evropska unija mora ispuniti svoja obećanja nakon što Srbija ispuni svoje obaveze, dok istovremeno drži svoja bilateralna pitanja po strani. No, ovo takođe znači da Srbija mora da odradi svoj deo posla jer pregovori zavise od sprovođenja reformi, konkretno u oblasti vladavine prava i ekonomije.

Narod Srbije, naročito mladi, teže prosperitetnoj budućnosti u svojoj zemlji, a ona može biti ostvarena samo reformama. Pregovori zavise i od napretka u dijalogu sa Prištinom i nadam se da će im obe strane pristupiti konstruktivno i ostvariti konkretne rezultate.

No, dozvolite da kažem da sam uveren da ćemo vrlo brzo svedočiti otvaranju novih poglavlja. Treba iskoristiti svaku priliku u tom kontekstu kako bi se zadržali zamah i dinamika ovog procesa. Želim da pohvalim Srbiju i zbog liderstva u oblasti regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa, ali želim da iskoristim ovu priliku i da kažem da sam razočaran, čak i iznerviran, zbog zapaljivih izjava nekih lidera iz regiona. Takve izjave se mogu smatrati mešanjem u unutrašnju politiku susednih zemalja, a prizivanje promene granica je neprihvatljivo i više nego kontraproduktivno.

Mnogo vam hvala!

Pitanja i odgovori

Da li izjavu albanskih lidera tumačite kao politički pritisak na EU u kontekstu procesa integracija koji je u zastoju kada su u pitanju Albanija i Kosovo? I zašto je jaz između Beograda i Prištine tako veliki, budući da sastanci u Briselu izostaju još od februara?

Pre svega, ako neko misli da takva izjava može stvarati pritisak na nas, vara se, jer se te izjave lako mogu obiti o glavu onima koji ih izgovaraju, a trebalo bi da svi budu svesni da su mir, stabilnost i prosperitet u regionu u interesu Evropljana. Oni se mogu postići samo ako postoje dobrosusedski odnosi i ako svi rade zajedno na daljem razvoju regiona. Ovo smo pokazali na sastanku premijera u Sarajevu. To je primer kojim svi treba da se vode, svakog dana, a jedino što ja mogu da uradim jeste da pozovem sve da se uzdrže od takve retorike. Uzgred, nekoliko puta je rečeno i zaključeno da lideri i zemlje u regionu treba da podržavaju jedni druge na putu ka Evropskoj uniji i to treba ne samo poštovati već i ponašati se u skladu sa takvim odlukama.

Drugo, smatram da će dijalog biti nastavljen što pre. Nije realno da se takvi razgovori vode tokom kampanje. Smatram da je to razumljivo, ali još jednom ponavljam, verujem da je u interesu svih nas da se taj dijalog nastavi i da se naredni sastanak bude održan što pre.

Šta očekujete od samita o Zapadnom Balkanu koji se na leto održava u Italiji?

Pre svega očekujemo razmatranje napretka u oblasti povezivanja u cilju utvrđivanja konkretnih projekata. Takođe smatram da će veoma važna tačka sastanka biti usaglašavanje načelnih stavova o koncepciji zajedničkog tržišta u regionu. O tome je postignut načelna odluka u Sarajevu, a mi smo dobili zadatak da detaljnije razvijemo tu ideju i utvrdili šta takvo tržište treba da pokrije i osmislimo mogući plan za njegovo stvaranje.

Kakav razvoj postizborne situacije u Srbiji očekujete?

Kao što smo poručili odmah nakon izbora: čestitamo novoizabranom predsedniku na pobedi. Nekoliko puta mi je postavljeno pitanje o posledicama. Mislim da je ustavni okvir jasan, to je više puta ponovio i sam budući predsednik koji poštuje taj isti ustavni okvir i nema nameru da ga menja. A ja smatram da je važno da sada dođe do rekonstruisanja Vlade. Politička situacija je jasna i nama je važno da, u političkom smislu, imamo stabilnu situaciju i da, kako je rekao potpredsednik Vlade, nastavimo saradnju: neophodno je sprovesti veliki broj reformi. Reforme se tiču daljeg privrednog razvoja i zato treba iskoristiti sve mogućnosti i održati zamah. Zato se nadam da će ubrzo doći do neophodne rekonstrukcije Vlade što je, na primer, važno za dijalog ali i za druge aktivnosti. Važno je da se jasno utvrde sastav buduće Vlade i saradnja sa budućim predsednikom. Još jednom napominjem da sam uveren da će taj vid saradnje, nivo saradnje kom smo svedočili u proteklih nekoliko godina biti nastavljen i dalje unapređen.

Kako komentarišete svakodnevne demonstracije u Beogradu?

To je pravo svih ljudi i nešto što očekujemo od svake zemlje kandidata: da njeni građani imaju mogućnost da izraze svoje mišljenje i nezadovoljstvo i da organizuju mirne proteste – to je u redu. Smatram da je dužnost vlasti da na adekvatan način reaguju na proteste i da razgovara sa ljudima jer je u opštem interesu da postoji jedinstveni pokret usmeren ka evropskoj perspektivi zemlje. U tom smislu smatram da je važno da vlasti budu u kontaktu sa demonstrantima i da probaju da razjasne i reše stvari.

Link za video:
https://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I137367