Potpredsednik Valdis Dombrovskis, komesarka Tisen i komesar Moskovisi su predstavili preporuke za svaku zemlju pojedinačno, koje sadrže smernice za mere politike za narednih 12 do 18 meseci.
Evropska privreda se pokazala kao otporna na velike izazove. Stope rasta u EU i evro zoni u 2016. su iznosile približno dva odsto, javne finansije se popravljaju, a zaposlenost je sa gotovo 233 miliona zaposlenih rekordno visoka. Nezaposlenost je na najnižem nivou od 2009, a u nekim državama članicama ulaganja premašuju nivoe od pre krize, čemu je pomogao i Plan ulaganja za Evropu, tzv. Junkerov plan.
Spor rast produktivnosti, međutim, kao i posledice krize, uključujući razlike između država i unutar njih, još uvek vrše pritisak na privredu, kao i neizvesnost povezana uglavnom sa spoljnim činiocima.
Komisija stoga poziva države članice da iskoriste priliku za jačanje osnova svojih privreda ostvarivanjem privrednih i socijalnih prioriteta koji su utvrđeni na evropskom nivou: podsticanje ulaganja, sprovođenje strukturnih reformi i odgovorne fiskalne politike. Posebna pažnja je posvećena izazovima i prioritetima utvrđenim za evro zonu. Prioriteti se razlikuju od države do države, ali je neophodno ulaganje dodatnih zajedničkih napora kako bi se postigao inkluzivniji, snažniji i održiviji rast.
Za više informacija pogledajte saopštenje za medije i informativni list