Evropski istražni nalog stupa na snagu danas. On olakšava posao pravosudnim organima u slučaju da su im potrebni dokazi koji se nalaze u drugoj državi EU. Primera radi, ako francuski pravosudni organi tragaju za teroristima koji se kriju u Belgiji, mogu od svojih belgijskih kolega da zatraže da u njihovo ime ispitaju svedoke ili izvrše pretres. Ovaj novi alat će pojednostaviti i ubrzati prekogranične krivične istrage.
Vera Jurova, komesarka za pravosuđe, zaštitu potrošača i rodnu ravnopravnost, izjavila je: „Kriminalci i teroristi ne poznaju granice. Pravosudni organi će pomoću evropskog istražnog naloga lakše sarađivati kako bi se delotvorno borili protiv organizovanog kriminala, terorizma, trgovine drogom i korupcije. Pravosudni organi će zahvaljujući nalogu moći da brzo pristupe dokazima u svim državama EU. Pozivam države članice da što pre sprovedu nalog kako bismo mogli da se što delotvornije borimo protiv kriminala i terorizma. Osim toga, u junu ćemo raspravljati o rešenjima koja će olakšati prikupljanje i razmenu e-dokaza. Vreme je za potpunu modernizaciju alata koje pravosudni organi koriste za sprovođenje istraga.”
Evropski istražni nalog utvrđuje stroge rokove za izvršenje, ograničava razloge za odbijanje zahteva i smanjuje papirologiju uvođenjem jedinstvenog standardnog obrasca. Osim toga, njime se štite osnovna prava na odbranu. Države članice su imale vremena da prenesu nalog u svoja nacionalna zakonodavstva do danas, 22. maja. Evropska komisija će sada analizirati stanje sprovođenja i pratiti situaciju sa državama članicama u slučaju da još uvek nisu preduzele neophodne mere. Istovremeno, Komisija trenutno radi na pronalaženju načina da pravosudnim organima omogući moderne istražne alate koji će pojednostaviti pristup e-dokazima. Detaljna rasprava o ovome je zakazana za 8. jun na sednici Saveta za pravosuđe.
Integralno saopštenje za medije je dostupno ovde.