Na otvaranju konferencije “Nacionalni okvir kvalifikacija u Srbiji – od razvoja do implementacije; organizacijom do boljih kvalifikacija”, koju je organizovala Evropska fondacija za obuku – ETF (European Training Foundation) u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Štefen Hudolin iz Delegacije EU u Srbiji je poručio da će EU nastaviti da podržava Srbiju u reformi obrazovanja putem sektorske budžetske podrške i kroz instrumente IPA 2014.
“Dodatna podrška u iznosu od 1,5 miliona evra, obezbeđena putem programa IPA 2014 za uspostavljanje nacionalnog okvira kvalifikacija, biće dostupna od 2018. i usmerena na dalji razvoj koncepta društvenog partnerstva, uvođenje instrumenata za priznavanje prethodno stečenog obrazovanja, razvoj niza kvalifikacionih standarda te izgradnju institucionalnih kapaciteta” naveo je Hudolin.
On je ukazao da uspostavljanje sistema kvalifikacija olakšava proces modernizacije obrazovnog sektora i u krajnjem cilju dovodi do podizanja konkurentnosti srpske ekonomije i kvaliteta života građana Srbije.
Hudolin je napomenuo da “stope zaposlenosti u Srbiji ukazuju na spori oporavak, ali stope nezaposlenosti – naročito među mladima – i dalje izazivaju zabrinutost. Uočena je razlika između kompetencija koje su potrebne poslodavcima koji traže kvalifikovanu radnu snagu i kompetencija i veština koje se nude na tržištu, naročito u pogledu transverzalnih veština”.
EU je u sektoru obrazovanja daleko najveći donator, podsetio je Hudolin, budući da je “od 2003. za reformu obrazovanja izdvojila preko 75 miliona evra. Sprovedeni projekti su bili usmereni na sve nivoe obrazovanja. U cilju obezbeđivanja relevatnih kvalifikacija, do sada smo uložili 25 miliona evra u reviziju i modernizaciju postojećih nastavnih planova i programa u stručnim školama, kao i u opremanje škola i obezbeđivanje konkurentnih veština učenicima”.
U uvodnom delu konferencije, pomoćnica ministra za razvoj i visoko obrazovanje, Vesna Mandić je kroz prezentaciju Nacionalnog okvir kvalifikacija (NOK) ukazala na značaj uspostavljanja jedinstvenog – integralnog okvira kvalifikacija, kojim će biti obuhvaćeni svi nivoi i vrste kvalifikacija.
“Nacionalni okvir kvalifikacija važan je ne samo za nas, koji se bavimo obrazovanjem, već je značajan za poslodavce i tržište, što će, svakako, dati značajne efekte za bržu i bolju zapošljivost i razvoj Republike Srbije u celini. Zato želimo da nacionalni okvir kvalifikacija svi zajedno implementiramo u sva područja rada i da kao socijalni partneri, doprinesemo rešavanju i uređenju politike zapošljavanja, posebno mladih”, rekla je Mandić i dodala da se očekuje da ta saradnja bude partnerska, uspešna i transparentna, što će omogućiti da Srbija postane ravnopravna članica evropskog društva u oblasti razvoja kvalifikacija.
Ministarstvo je prihvatilo saradnju sa ETF-om, sa željom za modernizacijom i unapređivanjem kvalifikacija u Srbiji i poboljšanjem zapošljivosti. Takođe, u skladu sa Strategijom razvoja obrazovanja u Srbiji do 2020. godine, budući koncept obrazovanja kao nacionalni prioritet predviđa takav sistem kvalifikacija koji će biti i tržišno fleksibilan i relevantan.
Viši savetnik za razvoj ljudskog kapitala u ETF-a za Srbiju Šon Mendez, izrazio je spremnost da ETF i u narednom periodu pruži podršku Ministarstvu za uspostavljanje i implementaciju NOK-a u Srbiji, u cilju povezivanja Srbije sa drugim zemljama koje primenjuju svoj nacionalni okvir kvalifikacija, čime bi se i naša zemlja uključila u evropski sistem kvalifikacija. Kao primer osnaživanja socijalnih partnerstva, biće formirana Međuministarska radna grupa (MRG) kao telo u čiji će sastav, pored Ministarstva, biti uključeno 20 institucija koje će doprinositi razvoju i unapređivanju kvalifikacija i njihovom povezivanju sa tržištem i poslodavcima.
Konferenciji je prisustvovalo i više od šezdeset učesnika iz različitih partnerskih institucija, i to: predstavnici Ministarstva za rad, stručnjaci za NOK, članovi Saveta za stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih, predstavnici Zavoda za unapređivanje i obrazovanje, socijalni partneri (predstavnici poslodavaca i sindikata), Nacionalne službe za zapošljavanje, predstavnici privrednih komora i drugih međunarodnih organizacija.