Govor visoke predstavnice/potpredsednice Federike Mogerini na plenarnom zasedanju Evropskog parlamenta povodom odluke američkog predsednika Trampa da prizna Jerusalim kao glavni grad Izraela
Proveriti pre objavljivanja!
Gospodine predsedniče,
Glas Evropske unije se čuo jasno i glasno u svim delovima sveta nakon odluke predsednika Trampa o Jerusalimu. Smatramo da će Jerusalim biti prestonica dve države: Zapadni Jerusalim prestonica Izraela, a Istočni Jerusalim glavni grad Palestine. Smatramo da su direktni pregovori između dve strane jedini način da se postigne ovaj cilj na osnovu granica povučenih 1967. i da ne postoji alternativno rešenje koje bi bilo održivo i ostvarilo težnje obe strane i otklonilo njihovu legitimnu zabrinutost.
Ovo je stav Evropske unije i to je ono što je 28 ministara spoljnih poslova juče saopštilo premijeru Benjaminu Netanjahuu. Naš stav počiva na čvrstim temeljima, odnosno na Sporazumu iz Osla između izraelskih i palestinskih lidera i na međunarodnom konsenzusu sadržanom u Rezoluciji 478 Saveta bezbednosti UN. Naši partneri dobro znaju koji je naš stav. Jasno smo ga iznosili oduvek, pa tako i tokom ovih nekoliko poslednjih veoma teških dana.
Kao partner i prijatelj, naš stav smo oduvek jasno prenosili Sjedinjenim Državama pre i nakon donošenja odluke. Pre tačno nedelju dana sam se sastala sa državnim sekretarom SAD-a Reksom Tilersonom, zajedno sa 28 šefova diplomatije država članica EU, i tom prilikom smo pozvali SAD da dobro razmisli o posledicama koje takva odluka može imati po javno mnjenje u regionu i svetu. Ovaj potez nosi sa sobom rizik od jačanja radikalnih snaga u regionu i slabljenja mudrosti i umerenosti i apsolutno je kontraproduktivan. O ovim argumentima smo raspravljali sa američkim sagovornicima, među kojima je i Džered Kušner, savetnika predsednika Trampa za Bliski istok, a isti razgovor nastavljamo i sa drugim američkim prijateljima u narednim danima i nedeljama.
Izraelci i Paelstinci takođe znaju naš stav i to je ono što nas čini kredibilnim, pouzdanim i nezamenljivim partnerom za ponovno pokretanje konstruktivnog mirovnog procesa. Zato ne iznenađuje što je naš jučerašnji sastanak sa premijerom Netanjahuom bio veoma iskren i direktan. Nismo krili svoje nezadovoljstvo jer tako bi trebalo da uvek postupaju dobri prijatelji i partneri kakvi mi jesmo. Jasno smo stavili do znanja da ćemo nastaviti da poštujemo međunarodni konsenzus o Jerusalimu, između ostalog i u pogledu lokacije naših ambasada, sve do konačnog razrešenja statusa Jerusalima.
Mi razumemo i bezbednosna pitanja koja brinu Izrael i želimo da se ona reše na pravi način. Iskoristila sam posetu premijera Netanjahua – prvu posetu nakon više od 20 godina – kako bih najoštrije osudila sve napade na Jevreje bilo gde u svetu, uključujući Evropu, kao i sve napade na građane Izraela. Međutim, verujemo da će bezbednosna pitanja koja muče Izrael biti najbolje rešena ako pored njega, u miru i stabilnosti, bude postojala stabilna, održiva i nezavisna država Palestina. U ovo su s pravom verovali mnogi lideri i to je ono zbog čega je Jicak Rabin potpisao Sporazum iz Osla.
Ja sam prenela taj isti stav, veoma direktno i jasno, našim palestinskim i arapskim prijateljima. Prošle nedelje sam razgovarala sa predsednikom Abasom i dala garancije da će Evropska unija nastaviti da radi na tome da Jerusalim bude prestonica obe države, izraelske i palestinske. Sa predsednikom Abasom smo se dogovorili da nam se pridruži u Briselu na januarskom Savetu za spoljne poslove kada ćemo voditi sličan razvogovor koji smo juče vodili sa premijerom Netanjahuom. Pozvala sam predsednika Abasa da učini sve što je u njegovoj moći da demonstracije ostanu mirne.
U petak sam se u Briselu sastala sa svojim jordanskim kolegom i prijateljem, ministrom spoljnih poslova Ajmanom Al Safadijem; sa njim sam svakodnevno u kontaktu, zapravo i po nekoliko puta na dan. Jordan smatramo ključnim igračem jer je njegova uloga po pitanju Jerusalima posebna. Njegovo visočanstvo jordanski kralj je čuvar svetih mesta, prema mirovnom sporazumu između Izraela i Jordana. On je osim toga i veoma mudar čovek i mislim da se svi sećamo pametnih reči koje je pre nekoliko godina uputio ovom Domu. Ministru sam zahvalila na uzdržanosti i mudrosti Jordana u ovoj teškoj situaciji. Pod tim mislim i na rad Jordana i drugih na ministarskom sastanku Lige arapskih država održanom prošle subote. Naime, tom prilikom je arapska mirovna inicijativa pomenuta kao koristan okvir za ponovno započinjanje pregovora. Koraci koje su arapske države napravile proteklih dana, oni koje će napraviti narednih dana i u budućem periodu, imaće naročiti značaj: ti koraci će biti dokaz da postoji kapacitet za vođstvo, mudrost, uzdržanost i umerenost uz nepromenjeni stav koji mi nastavljamo da u potpunosti podržavamo.
Rekla bih da je Evropska unija ovih dana važna referentna tačka za arapski svet. Uprkos svim narativima i retorici vezanoj za arapski svet i zapad, Evropa predstavlja važnu referentnu tačku za očuvanje načela i konsenzusa o Jerusalimu. Za nas Evropljane, ova situacija nalažemo da uputimo još snažniji poziv za mir između Izraela i Palestine. Rešeni smo da odigramo još aktivniju ulogu u nastojanju da omogućimo političke uslove za postizanje dvodržavnog rešenja – jer alternativnog rešenja ne može biti – te da radimo na stvaranju odgovarajućeg regionalnog i međunarodnog okvira za ponovno pokretanje direktnih pregovora. Tako da nastavljamo sa radom. U ovom trenutku radimo sa obema stranama i sa članicama Kvarteta za Bliski istok, odnosno sa SAD-om, Rusijom i Ujedinjenim nacijama. Proteklih dana sam već rekla da bi ovaj format bilo moguće proširiti tako da obuhvati ključne regionalne partnere poput Jordana i Egipta, ali i druge važne partnere kao što je Norveška, koja bi mogla da odigra značajnu ulogu u ovom procesu. Sjedinjene Države bi trebalo – i mogle bi – da nastave da igraju značajnu ulogu u tom okviru.
U najmračnijim trenucima kao što su ovi, rad mirotvoraca postaje još teži, ali i još važniji. Pre svega moramo da se uključimo kako bismo sprečili eskalaciju u blizini Jerusalima, što bi moglo da ima strašne posledice po region i svet, a onda i kako bismo očuvali cilj dvodržavnog rešenja i stvorili uslove za ponovno pokretanje pregovora.
Za kraj bih dodala da Jerusalim nije samo grad. Jerusalim je kolevka tri vere. Naši preci su verovali da je on centar sveta, a oči čitavog sveta su i dalje uperene u njega. On može biti razlog za podelu, pa čak i rat, a može biti i najsnažniji simbol mira i pomirenja. Region i svet računaju na Evropu – na Evropsku uniju – na njen angažman, njenu jasnu i jedinstvenu poruku i predanost. I to je upravo ono što ćemo učiniti, ujedinjeni, na najtransparentniji mogući način.