Svemirski programi EU Galileo i Kopernikus se brzo razvijaju, pri čemu podržavaju rad EU na otklanjanju posledica katastrofa, povezivanju, ali i bezbednosti i odbrani. Sa drugim po veličini budžetom na svetu, EU je samostalna svemirska sila, ali je spremna i na saradnju sa drugima.

Da li ste znali da je Evropa svemirska sila u razvoju? Da je njen budžet u oblasti svemira drugi po veličini u svetu? Da trenutno sprovodi dva ambiciozna satelitska programa – Galileo i Kopernikus – koji Evropi i njenim partnerima pružaju ključne usluge poput brzih i preciznih satelitskih snimaka, pomoći u navigaciji i nezavisnih, šifrovanih komunikacijskih kanala? Evropski lideri u oblasti svemira su u ovom kontekstu okupljeni u Briselu na desetoj Konferenciji o svemiru. U svom uvodnom govoru, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini je izložila impresivni napredak koji je Evropa ostvarila u ovoj oblasti i značaj koji taj napredak ima za bezbednost i odbranu EU.

Svemirski programi EU Kopernikus i Galileo su od prošlog januara ostvarili impresivan napredak. Do sada su lansirana 22 sateliteta u konstelaciji Galileo –prošle godine je lansirano četiri, a ove će biti lansirano još toliko – rekla je visoka predstavnica Mogerini na konferenciji, ističući kako samostalna aktivnost Evrope u svemiru nije luksuz, već je presudna za bezbednost Evrope i sveta. Snimci iz svemira su nam pomogli da otklonimo posledice prirodnih katastrofa, da otkrijemo izlivanja nafte u okeanima i da pratimo kretanja krijumčara… Ne samo da se naši pametni telefoni mogu povezati na globalni navigacioni sistem Evrope, već napokom imamo i evropski šifrovani navigacioni servis – javnu reglisanu uslugu Galileo. Ova usluga je znatno otpornija na svaki vid spoljnog uplitanja i može obezbediti vrhunsku uslugu navigacije našim vladama, odeljenjima za civilnu zaštitu, našim operacijama potrage i spasavanja…

Evropa, međutim, ne razvija svoje kapacitete u ovoj oblasti samostalno, već kroz saradnju. „Moramo da dovršimo naše pregovore sa partnerima poput Sjedinjenih Država i Norveške, koji takođe žele da koriste usluge koje pruža Galileo. Galileo pokazuje kakva svemirska sila bismo mi, Evropljani, mogli da budemo. Inovativni, samostalni i spremni na saradnju.“

Partneri EU već ostvaruju koristi od evropskih svemirskih programa. Visoka predstavnica Mogerini je objasnila to na primeru Kariba, gde je EU koristila satelitske snimke koje je načinio Kopernikus kako bi nakon uragana Irma pomogla ljudima u nevolji. „Kopernikus je verovatno najbolji brzi sistem za mapiranje na svetu. To znači da za samo nekoliko sati može da mapira i proceni štetu i, što je najvažnije, da doprinese planiranju operacija spasavanja. To smo i učinili za naše prijatelje na Haitiju, u Dominikanskoj Republici i na Floridi. Učinili smo to besplatno, jer smatramo da je dužnost odgovorne svetske sile da pomogne prijateljima u najtežim trenucima.“

Mogerini se takođe osvrnula na presudni značaj koji napredak u razvoju samostalne evropske svemirske tehnologije ima za odbrambenu i bezbednosnu politiku EU. „Galileo i Kopernikus nam pomažu da postanemo globalni nosilac bezbednosti. Smatram da taj faktor treba da inkorporiramo u naš rad i razmišljanje, naročito imajući u vidu ogromne korake koje smo prošle godine načinili u sektoru odbrane. Oni doprinose snažnoj evropskoj spoljnoj politici i pomažu nam da brže donesemo bolje odluke… Potrebni su nam evropski sistemi za nadzor i praćenje jer ne može da se oslanjamo na podatke kojima raspolažu Sjedinjene Države.“

„Naša tehnologija i znanje nas čine ozbiljnim igračem na globalnom svemirskom tržištu. Naši građani i partneri nas vide kao referentnu tačku i nosioca bezbednosti. Naša ulaganja moraju biti ne samo veća već i efikasnija, ukoliko želimo da budemo samostalni i da sarađujemo sa drugim svemirskim silama, ne samo zbog naših građana, već i zbog čitavog sveta.“