Autorski tekst ambasadora Sema Fabricija, šefa Delegacije EU u Srbiji, objavljen u dnevnom listu Blic:
Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker danas stiže u Srbiju, u okviru turneje zemalja zapadnog Balkana.
On će potvrditi opredeljenost Evropske unije „jasnoj perspektivi proširenja i pojačanom angažovanju EU sa zemljama zapadnog Balkana“, kako je navedeno u Strategiji koju je Evropska komisija usvojila 6. februara ove godine. Ovo je novi politički zamajac dugoročnoj politici EU ustanovljenoj na samitu u Solunu 2003. godine, da je zapadni Balkan deo Evrope čija budućnost leži u članstvu u EU.
Perspektiva članstva u EU – zasnovana na ispunjavanju standarda i učinku – je u interesu same EU, njenih političkih, ekonomskih i bezbednosnih interesa. To je naše geostrateško ulaganje u stabilnu, snažnu i ujedinjenu Evropu, zasnovanu na zajedničkim vrednostima.
Za Srbiju, koja je prepoznata kao predvodnik u procesu proširenja i okvirni datum za članstvo 2025. godine, tema je za naslovne strane. To je atraktivno, ali Strategija takođe navodi da je ova perspektiva ambiciozna i da će u potpunosti zavisiti od objektivno postavljenih kriterijuma i postignutih rezultata svake zemlje. Kao što je predsednik Junker rekao, u pitanju je više put koji je pred nama, nego datum. Jasna perspektiva članstva zahteva iskrene napore, reforme i regionalnu saradnju.
Postoje tri pitanja od izuzetnog značaja. Prvo, stvarno uspostavljanje vladavine prava, dobre javne uprave i poštovanje fundamentalnih prava, što su temeljni principi na kojima počiva EU.
Drugo, sprovođenje reformi kako bi se ojačala ekonomija i postala spremna za uključivanje u najveće jedinstveno tržište na svetu, što će osgurati prosperitet generecijama koje dolaze.
Treće, regionalna saradnja, dobrosusedski odnosi, rešavanje otvorenih bilateralnih pitanja i sveobuhvatna normalizacija odnosa sa Prištinom u okviru dijaloga u Briselu, kako bi se osigurala trajna stabilnost i bezbednost u regionu.
Strategija takođe ističe da jasna perspektiva proširenja, iziskuje „pojačanu podršku Evropske unije“. Evropa mora biti čvrsta i fer, ali takođe mora da poboljša svoju politiku kako bi pomogla transformaciju u regionu. Naša je dužnost da odigramo svoju ulogu, u interesu same Evrope.
Kako bi pokazali svoju opredeljenost, mi ćemo pokrenuti šest temeljnih inicijativa, kako bi podržali Srbiju i region, a to će biti pretvoreno u 57 konkretnih aktivnosti.
Cilj toga će biti da se pomogne snaženje vladavine prava; ojačavanje zajedničkog angažmana u oblastima bezbednosti i migracija; investiranje u razvoj socio-ekonomskog i društvenog potencijala; povezivanje energetske i saobraćajne infrastrukture zapadnog Balkana, međusobno i sa EU; pokretanje „Digitalne agende“ za zapadni Balkan, kako bi region uživao plodove tehnološkog napretka; i podrška pomirenju i dobrosusedskim odnosima.
Odgovor Srbije na Strategiju vrlo je pozitivan. Predsednik Vučić je tačno istakao da Strategiju i 2025. godinu ne treba gledati kao garantovane, već kao ohrabrenje, kao priliku koju Srbija treba da zgrabi da bi se pridružila EU – najuspešnijem mirovnom projektu i regionu ekonomskog proseriteta. Predsednica vlade Brnabić je naglasila da Srbija ne traži prečice na svom evropskom putu i da su evropske integracije u nacionalnom interesu Srbije.
Najširi spektar političkih snaga, građanskog društva, medija i privrednika, pružili su podršku da se iskoriste šanse koje Strategija pruža.
Turneja predsednika Junkera je najznačajniji momenat u seriji događaja koji su pred nama narednih meseci – objavljivanje Izveštaja o napretku u aprilu koji će pružiti analizu napretka Srbije u procesu pristupanja, samit zapadnog Balkana u Sofiji u maju i politički zaključci na Evropskom savetu u junu 2018 u Briselu.
Svojom istorijskom posetom Srbiji, predsednik Junker će doneti poruku evropskog opredeljenja, poruku prijateljstva, ohrabrenja i poverenja.