Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti naziv je novog trogodišnjeg projekta EU, koji je počeo na Međunarodni dan žena, a u cilju daljeg osnaživanja položaja žena u Srbiji. Projekat finansira EU sa dva miliona evra bespovratne pomoći, a obeležavanju početka projekata u Jugoslovenskoj kinoteci prisustvovali su ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, šef Delegacije EU Sem Fabrici, državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva Miodrag Poledica i zamenica regionalne direktorke „UN Women“ Sabrin Frejzer. Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović obratila se video-porukom.
Ministraka Joksimović je navela da je „ovaj praznik i danas važno obeležavati zato što prava žena svuda u svetu još nisu do kraja ostvarena – ni politička, ni socijalna, ni ekonomska. U tom smislu 8. mart zadržava značaj širom sveta“.
Pomenula je da je Vlada Srbije donela dva važna dokumenta čiji je cilj osnaživanje položaja žena u Srbiji, a to su Nacionalna strategija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena za period od 2016-2020. i Nacionalna strategija za razvoj malih i srednjih preduzeća, koja je važna za ekonomsko osnaživanje žena.
„Pored novca iz budžeta koji smo odvojili za ove programe, EU kao naš najveći partner izdvojila je još dva miliona evra bespovratnih sredstava kroz pretpristupne fondove (IPA), kako za jačanje institucionalnog okvira za rodnu ravnopravnost žena tako i za direktne donacije za razvoj ženskog preduzetništva, mentorstva, posebno za žene u ruralnim područjima“, objasnila je Joksimovićeva.
Ona je uverena da će dodatni novac iz EU pomoći da tema rodne ravnopravnosti bude pokrenuta ne samo kao medijska priča, već da će poslužiti za konkretno ekonomsko osnaživanje žena i unapređenje preduzetničkog duha naših žena, za koje kaže da su sposobne i imaju kapacitete i znanja za mnoge poslove.
„Još raditi na rodnoj ravnopravnosti“
Šef Delegacije EU Sem Fabrici saglasio se sa ministarkom Joksimović da još treba raditi na rodnoj ravnopravnosti, navodeći da su i danas žene izložene nasilju, diskriminaciji, prisilnim brakovima, i generalno nejedankosti.
„Žene još nemaju odgovarajući pristup tržištu rada, ekonomiji, obrazovanju… Sa ovog mesta podstičemo jedni druge da nastavimo da radimo na ovim bitnim ciljevima. Jednakost između muškaraca i žena je suštinski element vrednosti EU“, ukazao je Fabrici.
Oslanjajući se na statistiku Evropske komisije, Fabrici je pomenuo da je 66 odsto žena zaposleno na tržištu rada, ali da nisu još ostvarile svoju punu ekonomsku nezavisnost, te da žene u EU zarađuju u proseku 16 odsto manje nego muškarci.
Rekao je i da je podrška EU Srbiji na putu ka pridruživanju čvrsta i jasna i pohvalio dosadašnji napredak Srbije na polju rodne ravnopravnosti, podsetivši da je jedina zemlja koja nije članica EU, a koja je uvela indeks praćenja rodne ravnopravnosti, pokrenula Nacionalu strategiju rodne ravnopravnosti i da je usvojila rodno odgovorno budžetiranje.
Video-porukom oglasila se ministarka građevinarstva i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović koja je istakla da je Srbija dosta uradila na polju rodne ravnopravnosti u poslednjih nekoliko godina, ali i da Srbiju očekuje dosta posla.
„Sa partnerima poput „UN Women“ i Delegacijom EU u Srbiji, pomerali smo granice. Jačali smo mehanizme za rodnu ravnopravnost, prvi put smo uveli mere na koje možemo biti ponosni – indeks rodne ravnopravnosti, rodno odgovorno budžetiranje ili, onome što nas od danas čeka, a to je realizacija IPA programa vrednog dva miliona evra“, rekla je Mihajlović.
Projekat će se sprovoditi u saradnji Koordinacionog tela rodne ravnopravnosti Vlade Srbije i organizacije „UN Women“, te je Sabrin Frejzer iz te organizacije istakla da je danas u Srbiji pokrenuta još jedna kampanja koja treba da unapredi položaj žena, a pod nazivom „On za nju“.
Prema njenim rečima, cilj kampanje je da u poboljšanje položaja žena uključi muškarce iz različitih kategorija – ekonomije, politike, sporta, jer su, kaže, muškarci i žene u ovoj borbi partneri.