U javnost ne smeju da cure podaci iz istraga policije i drugih organa, koji mogu da ugrožavaju ličnu privatnost i pretpostavku nevinosti, rekao je ambasador Majkl Devenport.
Pristup informacijama od javnog značaja je neotuđivo pravo, koje se ne sme zloupotrebljavati za kršenje prepostavke nevinosti iugrožavanje prava na privatnost, izjavio je danas šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Majkl Devenport
Prema njegovim rečima, „u javnost ne smeju da cure podaci iz istraga policije i drugih organa, koji mogu da ugrožavaju ličnu privatnost i pretpostavku nevinosti“.
Zabrinjava to što informacije „cure konstantno i u pravcu istih medija“, ukazao je Devenport na Konferenciji o slobodnom pristupu informacijama i zaštiti podataka o lilčnosti.
S druge strane, naglasio je Devenport, mediji kao „čuvari javnog interesa“ imaju neotuđivo pravo da dobijaju informacije iz državnih institucija.
On je podsetio da su pristup informacijama od javnog značaja i zaštita podataka o ličnosti obuhvaćeni poglavljima 23 i 24 i najavio da će Brisel u pregovorima posvetiti veliku pažnju ovim oblastima.
Prema oceni Devenporta, ravnoteža izmedju principa pristupa informacijama od javnog značaja i zaštite podataka o ličnosti ključna je za razvoj modernog društva, uprkos izazovima digitalne ere.
U Srbiji je pravo na zaštitu podataka o ličnosti garantovano Ustavom i zakonima, napomenuo je Devenport, koji smatra ključnim izazovom primenu tih normi.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović je upozorio da se u medijima učestalo događa da se „iz proverenih izvora doturaju informcije koje ne samo da ugrožavaju pravo na privatnost, već i pravni postupak“.
Prema njegovim rečima, zabrinjava i selektivnost u dostupnosti podataka, budući da nekim medijima stižu ekskluzivno informacije iz oblasti pravosuđa.
Vodja GIZ projekta za pravnu reformu u Srbiji Majk Falke ističe da je ravnoteža između dostupnosti informacija i zaštite podataka izazov o kojem se razgovara i u Nemačkoj i drugm članicama EU, pre svega zbog pojave novih tehnologija.
Falke smatra da je transparentnost pravosuđa ključna za poverenje javnosti.