Predstavnici državne administracije, diplomatskog kora i nevladinih organizacija učestvovali su na Sedmom plenarnom sastanku Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji. Glavna tema bili su zaključci iz Godišnjeg izveštaja Evropske komisije o Srbiji, koji je objavljen krajem maja.
Srbija nije nazadovala ni u jednoj oblasti, u pojedinim je imala ograničen napredak, a prema navodima Izveštaja, u tri oblasti nije blo napretka, ističe šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Sem Fabrici.
„Pristupni proces je kompleksan. Sve snage u društvu bi trebalo da rade zajednički, da postignu konsenzus i uspešno dostignu cilj na putu ka EU“, kaže ambasador, navodeći da važnu ulogu u procesu igra civilni sektor.
Šef Delegacije EU ističe da će Srbija morati dodatno na radi na razvitku demokratskog društva, podeli vlasti, na nezavisnom, odgovornom i efikasnom pravosuđu.
„Ako razmatramo podelu vlasti, Izveštaj šalje nekoliko poruka kako da Skupština radi bolje, da pravosuđe postane nezavisno i kako da medijski sistem postane slobodniji“, zaključuje Fabrici.
Many thanks to @NKEUSrbija for organising an intense and fruitful day of discussions and analysis of #ECReport2019. Glad to attend the opening session with the Speaker and @MINEIsrb. Encouraged by the spirit of open dialogue and constructive reactions. pic.twitter.com/6SiC8A5C3r
— Sem Fabrizi (@FabriziSem) June 10, 2019
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenjuje da je Izveštaj Evropske komisije generalno gledano pozitivan, a da je od posebnog značaja pozitivna ocena napretka u oblasti dobrosusedskih odnosa. Ističe zamerke u oblasti javnih nabavki i kaže da je Srbija spremna da usvoji dobra iskustva.
„Ne možemo da čekamo par meseci na dva dela koja su potrebna Elektroprivredi Srbije, a da nemamo pad proizvodnje struje. Potreban nam je fleksibilan sistem javnih nabavki, koji će da garantuje transparentnost i spreči korupciju“, objašnjava predsednik Vučić, koji je ponudio prostor u Predsedništvu za održavanje svih panela i događaja koje drugi domaćini i lokalne samouprave otkazuju.
Predsednica Skupštine Maja Gojković ističe da u saradnji s Vladom Srbije želi da sprovede mere koje se tiču rada parlamenta, a kao prvu navela je hitni postupak prilikom predlaganja zakona, koji se u Izveštaju pominje kao negativna praksa.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović ističe da je suština evropskih integracija je da se dođe do dogovorne platforme čak i kada postoje razlike u stavovima. Takvo razmimoilaženje neće blokirati zajednički rad i partnerski odnos koji je temelj EU, pošto se Srbija pokazala kao odgovorna zemlja kandidat, ističe ministarka.
Pročitajte još: