Evropska unija je najuspešniji projekat u modernoj istoriji i uprkos izazovima, postoji ponuda zemljama Zapadnog Balkana da se uključe u EU i osete korist mira i bezbednosti koji ujedinjena Evropa može da ponudi, rekao je u sredu šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport. Litvansko iskustvo uspešnih evropintegracija može dosta koristiti Srbiji na tom putu, rekao je ambasador Devenport na skupu o Litvanskim iskustvima u pridruživanju EU, održanog u okviru programa Evropa otvoreno kojim se u Srbiji obeležava Dan Evrope, 9. maj.

Devenport je na skupu „Deset godina u EU: Litvanska postignuća u procesu evrointegracija, naučene lekcije i predstojeći izazovi“ rekao da „Srbija, iako su pred njom veliki izazovi i puno rada, bez sumnje nikada nije bila toliko posvećena postizanju postavljenih ciljeva na putu ka EU“.

image(1)

Naglašavajući značaj izgradnje i razvijanja bilateralnih odnosa sa zemljama članicama EU tokom pristupnog procesa, Devenport je rekao da litvansko iskustvo uspešnog procesa integracija može Srbiji biti od velike koristi.

Deset godina od najvećeg proširenja EU, kada se ovom bloku pridružilo 10 novih članica iz centralne i istočne Evrope, o iskustvima Litvanije u pristupanju EU i prvoj deceniji članstva u Narodnoj Skupštini Srbije govorio je, pored ostalih, ministar spoljnih poslova ove zemlje u vreme pridruživanja EU, ambasador Antanas Valionis, koji je istovremeno bio i glavni pregovarač u procesu pristupanja.

Čestitajući Srbiji na otpočinjanju pregovora o pristupanju EU, Valionis je rekao da to „nije samo jedan korak dalje, već kvalitativno nova etapa u odnosima sa EU.“

„Svaki proces pristupanja je, naravno, drugačiji, ali većina iskustava odnosi se na sve zemlje koje su kroz njega prošle“, rekao je Valionis i dodao da je „ključ ulaska u EU spremnost zemlje da živi i funkcioniše zajedno sa ostalima, ne samo da uživa u prednostima, već i da deli odgovornosti“.

Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimovich rekla je da je u srpskom društvu, nakon što je zemlja postala kandidat za članstvo u EU, „uspostavljen konsenzus o članstvu u Uniji, koji se reflektuje i u tome što sada u Parlamentu sede samo proevropske stranke“.

Konferenciju je organizovala je Kancelarija za evropske integracije Vlade Srbije, na inicijativu ambasade Litvanije u Budimpešti i u saradnji sa Delegacijom EU u Srbiji, a sa ciljem da se sa Srbijom podeli iskustvo tokom pristupnih pregovora, ali i ukaže na političke, ekonomske i društvene promene koje su rezultat desetogodišnjeg članstva Litvanije u EU .