Facilitatori
G. Edvard Kukan i g. Knut Flekenštajn, uz prisustvo izvestioca Odbora za spoljne poslove EP (AFET) za Srbiju g. Vladimira Bilčika i gđe Tanje Fajon, šefa delegacije zadužene za odnose sa Srbijom

i

Nj.E. Maje Gojković, predsednice Narodne skupštine Republike Srbije

Drugi međustranački dijalog u Narodnoj skupštini Republike Srbije
na temu unapređenje uslova za održavanje parlamentarnih izbora
Beograd 14-15. novembar 2019. godine

Drugi međustranački dijalog uz posredovanje Evropskog parlamenta održan je 14. i 15. novembra u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Na njemu je procenjeno šta je ostvareno od oktobarskog Prvog međustranačkog dijaloga i apelovano je na puno sprovođenje obaveza iz „Tabele o ispunjenim obavezama“ koja se nalazi u prilogu i da se predlože dodatne inicijative za unapređenje uslova za održavanje parlamentarnih izbora, u skladu sa preporukama iz izveštaja Evropske komisije i OEBS/ODIHR-a.

Političke grupe koje su učestvovale u međustranačkom dijalogu prepoznale su napredak ostvaren u pogledu obuke službenika koji rade na Jedinstvenom biračkom spisku i na novom internet sajtu za informisanje građana o biračkom spisku. Tokom međustranačkog dijaloga konstatovano je da je Otvoreni sastanak na temu uloge i rada REM bio organizovan u Narodnoj skupštini i apelovano je da se hitno preduzmu konkretne aktivnosti u skladu sa razlozima za zabrinutost u pogledu opšteg medijskog okruženja koji su izneti na sastanku. Tokom dijaloga je zaključeno da su prioritet važnost imenovanja svih članstva REM, uključujući formulu „3 + 1“ i garantovanje fer pristupa javnim emiterima, kao i njihovo fer izveštavanje. Tokom dijaloga su pozvane sve državne institucije da ispune obaveze iz svojih nadležnosti i da u svom radu primenjuju najviše standarde transparentnosti. Sav najavljeni napredak i nedostaci su evidentirani u ažuriranoj „Tabeli o ispunjavanju obaveza“ koja je dostupna javnosti i nalazi se u prilogu Zaključaka sa međustranačkog dijaloga.

Nakon međustranačkog dijaloga, gđa Maja Gojković, predsednica Narodne skupštine Republike Srbije je izjavila: „Dijalog u Narodnoj skupštini Republike Srbije ističe važnost parlamenta kao mesta za razgovor o važnim reformama koje su neophodne za unapređenje uslova za održavanje parlamentarnih izbora. Zahvaljujem se na podršci Evropskog parlamenta u posredovanju u međustranačkom dijalogu o izbornim uslovima, kao i na dugoročnoj posvećenosti radu sa Narodnom skupštinom na agendi pristupanja Srbije Evropskoj uniji.“

G. Vladimir Bilčik, stalni izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju je izjavio: „Ostvaren je ograničen napredak od prve runde međustranačkog dijaloga, vladajuća većina i opozcija moraju da preduzmu korak napred – da se pomere od svojih početnih stavova. Čuli smo stvarne frustracije u vezi sa nedostatkom poverenja i da će biti potrebno da se nešto značajno uradi da bi se izgradilo poverenje u ceo politički spetar i pokazalo građanima da se ulažu stvarni napori u cilju unapređenja uslova pre izbora. Na našem produktivnom sastanku sa predsednikom Vučićem, dogovoreno je da se izaberu „3+1“ nova člana REM, da se usvoji novi propis zasnovan na najboljoj evropskoj praksi za javne emitere kako bi se obezbedio fer pristup i izveštavanje tokom izborne kampanje i da se uspostavi Nadzorni odbor u Narodnoj skupštini koji bi pratio sprovođenje svih obaveza koje se odnose na izbore. Ovi koraci i obaveze iz Zaključaka sa međustranačkog dijaloga treba da se ostvare pre naše naredne runde dijaloga.“

Gđa Tanja Fajon, šef delegacije u Parlamentarnom Odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija je izjavila: „Dobili smo neke nove predloge od svih aktera, ali sat otkucava i pozivamo vladajuću koaliciju da više ne gubi vreme na diskusiju i da počne sa sprovođenjem. Da bi ovo bilo uspešno, pozivamo opoziciju da se vrati u parlament i uključi u dijalog kako bi im vladajuća koalicija odgovarala za ispunjavanje svojih obaveza.“

Pogledajte još

Zaključci nakon Drugog međustranačkog dijaloga uz posredovanje Evropskog parlamenta

Tabela ispunjavanja obaveza