Evropska unija, Sjedinjene Države, Kina te većina članica Svetske trgovinske organizacije (STO) koje su učestvovale u pregovorima, danas su postigle sporazum o ukidanju carinskih dažbina za 201 proizvod visoke tehnologije. Proširenje Sporazuma o informacionim tehnologijama iz 1996. označava najveće ukidanje carinskih dažbina u okviru STO u protekle dve decenije.

Od sporazuma, koji je inicirala i posredovala mu EU, jednaku korist će imati potrošači i kompanije jer se njime predviđa ukidanje dažbina na širok dijapazon roba, između ostalog medicinske opreme, video igara i konzola, kućnih sistema za reprodukciju zvuka, slušalica, čitača DVD i BluRay diskova, poluprovodnika i GPS uređaja. Sporazum ima ukupnu vrednost od trilion evra na globalnom nivou, te pokriva približno 90 odsto proizvoda koji su obuhvaećni sporazumom. U pregovorima o proširenju sporazuma o informacionim tehnologijama su učestvovale 54 članice STO. Očekuje se da preostale zemlje potvrde svoje učešće u narednim danima.

„Ovo je važan sporazum, kako za potrošače tako i za kompanije”, izjavila je komesarka EU za trgovinu Sesilija Malstrom. Naporno smo radili na nalaženju kompromisa i najboljih rešenja za Evropu. Zahvaljujući ovom sporazumu će biti smanjeni troškovi za potrošače i kompanije, naročito za male kompanije koje su ranije bile na udaru visokih carinskih dažbina. Jednako je važno i to što sporazum pokazuje da se trgovinska politika EU može iskoristiti i za podsticanje inovacija u sektoru IK tehnologija – odnosno dela naše privrede koji je presudan za rast i otvaranje radnih mesta.”

Komesarka je dodala: Ovo ogromno dostignuće daje neophodan zamah Svetskoj trgovinskoj organizaciji. On jasno pokazuje da zemlje širom sveta mogu da sarađuju kako bi pronašle rešenja koja će svima ići u prilog. Računam na to da će se i druge zemlje pridružiti sporazumu. Gledano unapred, ovaj sporazum je nadahnuće za jačanje napora u periodu nakon ministarske konferencije STO zakazane za decembar u Najrobiju. Taj sastanak će biti preloman za rundu pregovora u Dohi te poslednja šansa za njegovo zaključivanje.”

Novi, prošireni Sporazum o informacionim tenologijama koji je zaključen danas, umanjiće troškove korisnicima i proizvođačima visokotehnoloških proizvoda u Evropi. Zahvaljujući njemu, mnoge evropske kompanije – od kojih su mnoge lideri u svojim oblastima – će dobiti bolji pristup tržištu, dok će inovacije biti podstaknute olakšanim pristupom vrhunskoj tehnologiji. Sporazum će kao takav doprineti daljem razvoju digitalne privrede u EU.

Uloga EU

EU je još 2008. predložila reviziju i proširenje Sporazuma o informacionim tehnologijama. Druge članice STO su prihvatile predlog 2012, kada su i započeli pregovori. EU je od samog početka predlagala liberalizaciju dažbina za širok dijapazon proizvoda, uključujući robu široke potrošnje na koju se primenjuju relativno visoke carinske dažbine (do 14 odsto), a koja obuhvata top box uređaje, video kamere i monitore sa katodnom cevi. EU je potom odigrala ključnu ulogu u nalaženju kompromisa tokom celog toka pregovora a imala imala je i ulogu predsedavajućeg tokom poslednje tri runde pregovora.


Kontekst proširenja Sporazuma o informacionim tehnologijama

Carinske dažbine će biti u potpunosti ukinute u roku od tri godine od datuma stupanja na snagu sporazuma, odnosno 16. jula 2016. Kada su u pitanju osetljivi proizvodi, pregovara se o dužim periodima ukidanja dažbina kako bi se industrija prilagodila novom okruženju. EU na osnovu trgovine proizvodima koji su obuhvaćeni sporazumom ostvaruje trgovinski suficit u iznosu od oko 15 milijardi evra. Sporazumom nisu obuhvaćeni određeni elektronski proizvodi poput nekih monitora, projektora, nedigitalnih radio uređaja za automobile te televizora.

Proširenje Sporazuma o informacionim tehnologijama ima za cilj proširenje originalnog sporazuma postignutog između članica STO koji je stupio na snagu 1997. U pregovorima je učestvovalo ukupno 54 članica STO.

Učesnice su iz prvobitnog Sporazuma eliminisale sve carinske dažbine na IT proizvode poput kompjutera, telefona, digitalnih kamera i delova za iste. Trgovina u ovom sektoru se od zaključenja i stupanja sporazuma na snagu 1997. uvećala četiri puta. Izvestan broj članica STO je započeo pregovore o uključenju novih proizvoda u maju 2012. Novi sporazum unosi značajne izmene u spisak proizvoda koji uključuju potrošačke i finalne proizvode, delove i komponente kao i mašine koje se koriste u izradi ovih proizvoda.

O ovome čitajte opširnje ovde.