Ukidanje smrtne kazne širom sveta je jedan od vodećih ciljeva evropske politike o ljudskim pravima, a uvršten je i među glavne prioritete nedavno usvojenog Akcionog plana o ljudskim pravima i demokratiji za period od 2015-2019.
U borbi za ukidanje smrtne kazne EU raspolaže i služi se širokim spektrom diplomatskih sredstava poput saopštenja, demarša i dijaloga o ljudskim pravima.
U zemljama u kojima se smrtna kazna i dalje praktikuje, EU poziva na njeno postepeno ukidanje i zahteva da se ona sprovodi u skladu sa međunarodno priznatim minimalnim standardima za njeno izvršenje. EU nastavlja da podstiče sve države da pristupe Drugom opcionom protokolu Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, odnosno osnovnom međunarodnom instrumentu UN za ukidanje smrtne kazne.
EU je vodeći institucionalni akter i najveći donator organizacijama civilnog društva koje se širom sveta zalažu za ukidanje smrtne kazne. Ukidanje smrtne kazne je jedan od tematskih prioriteta Evropskog instrumenta za demokratiju i ljudska prava.
Osim toga, EU je prva regionalna organizacija koja je usvojila pravila o zabrani trgovine proizvodima koji se koriste za izvršenje smrtne kazne (torture i zlostavljanja) kao i o zabrani pružanja tehničke pomoći koja je povezana sa takvom robom.
Kada su u pitanju međunarodni forumi, EU je bila na čelu intenzivne kampanje za usvajanje rezolucije za Moratorijum na smrtnu kaznu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Generalna skupština je u decembru 2014. usvojila ovu rezoluciju podrškom od 117 glasova, a tom prilikom je broj ko-sponzora rezolucije dostigao rekordnih 95 zemalja.
Povodom Svetskog i evropskog dana borbe protiv smrtne kazne, Torbjorn Jagland, generalni sekretar Saveta Evrope i Federika Mogerini su izdali deklaraciju u ime ove dve organizacije.
O Svetskoj koaliciji protiv smrtne kazne
Svetska koalicija protiv smrtne kazne planira organizovanje niza događaja povodom 13 godina obeležavanja Svetskog dana borbe protiv smrtne kazne, a tema ovogodišnjeg obeležavanja je smrtna kazna i krivična dela povezana sa drogom. Osim što se protive smrtnoj kazni u svim okolnostima, zagovornici njenog ukidanja su posvećeni i poštovanju postojećih standarda ljudskih prava. Ovo obuhvata smanjenje kazne za dela koja su kažnjiva smrću, uključujući najteža krivična dela poput ubistva.
Ovo je pravi trenutak i za planiranje posebnih sednica Generalne skupštine o narkoticima koje su zakazane za april 2016. i koje će biti usredsređene na načine kojima međunarodni režim za kontrolu narkotika doprinosi širim ciljevima UN poput javnog zdravlja, bezbednosti, društvenog i ekonomskog napretka i ljudskih prava, uključujući ukidanje smrtne kazne za krivična dela povezana sa narkoticima.