Da li ste znali da se u Srbiji gnezdi i zimuje više od 360 vrsta ptica? Da li ste znali da Srbija ima veoma bogat biodiverzitet i da u njoj živi 43% vrsta koje naseljavaju Evropu? I da više od trećine teritorije Srbije predstavljaju potencijalne lokalitete od interesa za zajednicu i potencijalnih područja posebne zaštite zbog velike vrednosti prirode ovih područja?
Sve su to razlozi to zbog kojih je unapređenje zaštite prirode u Srbiji od ključne važnosti i zašto je u toku identifikacija i uspostavljanje mreže Natura 2000.
Približno 336 vrsta i 74 tipova staništa identifikovani su kao prioritetne vrste i staništa za uspostavljanje ove mreže zaštićenih područja. Neke vrste su endemske za Srbiju i Balkan, a neke od njih deo su istorije Srbije, kao što je Natalijina ramonda (Ramonda nathalieae), endemska vrsta biljke centralnog Balkana, u današnje vreme simbol Dana primirja, koji smo nedavno obeležili.
Tokom terenskih aktivnosti realizovanih u okviru projekta, evidentirana su nova područja rasprostranjenih konkretnih vrsta, kao što je Panonski cvrčak (Isophia costata), endemska vrsta Karpatskog basena otkrivena na području Slanog Kopova, jednom od budućih lokaliteta Natura 2000.
Šta je Natura 2000?
Mreža Natura 2000 je glavni instrument za zaštitu biodiverziteta u Evropskoj uniji zasnovan na dve najvažnije Direktive o zaštiti životne sredine – Direktivi o pticama i Direktivi o staništima. To je ekološka mreža zaštićenih područja koja je osnovana da obezbedi opstanak najvrednijih vrsta i staništa, promovišući zaštitu brojnih ekosistema I obezbešujući da evropski sistem prirode ostane zdrav i otporan. Smatra se najvećom mrežom zaštićenih područja na svetu danas.
Zaštita prirode je suštinska tema za Srbiju kao deo pregovaračkog procesa za pristupanje Evropskoj uniji, vezano za primenu poglavlja 27 koje je posvećeno zaštiti životne sredine i klimatskim promenama. Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji podržava Ministarstvo zaštite životne sredine kroz različite projekte u transponovanju evropski direktiva o životnoj sredini u zakonodavstvo Srbije. Jedan od tih projekata je “EU za Naturu 2000 u Srbiji”, dvoipogodišnji projekat koji je finansirala Evropska unija.
Natura 2000, međutim, nije samo zaštita biodiverziteta – ona je mnogo više od toga. Natura 2000 ima za cilj da uravnoteži zaštitu životne sredine sa lokalnim razvojem i održivom upotrebom prirodnih resursa, kreirajući različite koristi za lokalne zajednice i vlasnike zemljišta.
Od 2019. godine više od 30 međunarodnih i nacionalnih stručnjaka radilo je na ovom projektu. Tokom sprovođenja i uz doprinos svih relevantnih naučnih institucija u Srbiji, identifikovano je 277 potencijalnih lokacija od interesa za zajednicu i 85 područja posebne zaštite prema Direktivama o pticama i staništima. Te činjenice stavljaju Srbiju na mapu zaštićenih vrsta i staništa Evrope. Neke od ovih lokacija preklapaju se sa postojećim zaštićenim područjima i ekološkom mrežom ustanovljenoj u Srbiji.
Aktivnosti terenskog rada na identifikaciji ovih lokacija podržane su mobilnom aplikacijom „Terenska“ koju je razvio projekat. Istraživači je mogu koristiti tokom mapiranja terena, jer ima mogućnost prikupljanja standardizovanih informacija o vrstama i staništima. Ovim informacijama može se upravljati preko veb aplikacije dizajnirane za analizu podataka i pripremu mapa preko geografskog informacionog sistema.
Između ostalih aktivnosti, ističe se razvoj tri pilot plana upravljanja na osnovu direktiva EU i šest obuka sprovedenih u okviru specifičnih ključnih tema za buduće uspostavljanje mreže Natura 2000 u kojima je učestvovalo više od 150 ljudi.
Za uspostavljanje mreže Natura 2000 u Srbiji, Evropska unija je od 2015. godine donirala više od 3,5 miliona evra.
Cilj projekta je da se podigne svest o bogatoj prirodi Srbije i istakne važnost očuvanja bogatstva koje nam je dato, jer – drugu prirodu nemamo!
Više informacija o projektu „EU za Naturu 2000 u Srbiji“ možete pronaći na:
http://www.natura2000.gov.rs/en/
https://natura-2000.euzatebe.rs/
Evropska unija je svetski lider u zaštiti životne sredine. EU podržava Srbiju na putu ka zdravijoj životnoj sredini. Donirajući preko 400 miliona evra bespovratne pomoći u zaštitu životne sredine, EU je najveći donator u ovoj oblasti u Srbiji.
Uz finansijsku podršku EU, Srbija radi na razvoju i primeni planova za zaštitu životne sredine na strateškom nivou ‒ održivi sistem zaštite životne sredine koji stvara zdravije okruženje i podiže kvalitet života.