Inovacija je ženskog roda, jedna je od poruka konferencije pod nazivom „One kreiraju – one inovaraju“, koja je održana povodom obeležavanja Svetskog dana kreativnosti i inovacija. Događaj ima za cilj da ukaže na nedovoljnu vidljivost žena u nauci, ali i da se razgovara o izazovima i mogućnostima kako što više žena uključiti u naučni i tehnološki razvoj.
Otpravnik poslova Delegacije EU u Srbiji, Dirk Lorenc, istakao je da žene stoje iza brojnih izuma, od mašine za pranje sudova do centralnog grejanja, tehnologije bežičnog prenosa, termoelektričnog generatora i mnogih drugih bez kojih danas ne možemo zamisliti naš život: „Međutim, žene inovatorke i naučnice već vekovima nisu dovoljno priznate, premda ulažu daleko više truda i suočavaju se sa mnogo više izazova u svom naučnom radu.“
Lorenc je takođe naglasio značaj postojanja Fonda za inovacionu delatnost Republike Srbije. „Podrška Evropske unije Inovacionom fondu, od početka njegovog rada 2011. godine, dala je ključni podsticaj finansiranju inovacija u Srbiji i jačanju veza između istraživačkog i privatnog sektora. Do sada je za programe fonda izdvojeno više od 17,5 miliona evra“, kazao je otpravnik poslova Delegacije EU u Srbiji.
Gordana Gavrilović, savetnica potpredsednice vlade i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorane Mihajlović, ukazala je na to da globalno gledano, svaka treća osoba koja se bavi tehnologijom i naukom jeste žena: „Znamo da su žene globalno zaslužne za mnoga svetska otkrića i da su postigle zapažene rezultate u ovoj oblasti, ali isto tako, podaci nam govore da one nisu dovoljno prepoznate niti priznate u oblasti nauke i tehnološkog razvoja kao i u inovacionim tehnologijama.“
Konferencija je organizovana nakon partnerstva koje je uspostavljeno između Udruženja naučnica Srbije SRNA sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Republike Srbije i Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women Srbija) u okviru projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti u Srbiji” koji finansira Evropska unija.
Partnerstvo ima za cilj unapređenje položaja žena i devojaka u nauci i obrazovanju, povećanje vidljivosti naučnica i prosvetnih radnica u zajednici, promovisanje rodne ravnopravnosti u svim aspektima naučnog i obrazovnog rada, kao i promovisanje delatnosti uspešnih naučnica u Srbiji.
Predsednica Udruženja naučnica Srbije SRNA, prof. dr Sanja Podunavac Kuzmanović, istakla je da ovom konferencijom udruženje želi da pošalje poruku svim ženama, devojkama i devojčicama da budu ponosne na svoje dosadašnje ostvarene rezultate: “Ali takođe želimo da podsetimo koliko je važno da preuzmu inicijativu u kreiranju budućnosti, da oslobode svoje ideje, da se bore za svoje ideje i da ne odustaju.“
Šefica kancelarije UN Women Srbija, Milena Rikanović, istakla je da Agenda Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030. stavlja veliki fokus na žene u nauci, kreativnosti i inovacijama kao jednu od alatki za postizanje rodne ravnopravnosti. „Ali put je dug pred nama. Mi i dalje vidimo da su žene nedovoljno zastupljene u nauci i naučnim istraživanjima i da su njihova postignuća i njihovo stvaralaštvo nedovoljno priznati“, istakla je ona.
Konferenciju „One kreiraju – one inoviraju“ su organizovali Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Republike Srbije i Udruženje naučnica Srbije SRNA u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji u okviru projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti u Srbiji”.
Podrška Evropske unije inovacijama i konkurentnosti u Srbiji vredna je više od 200 miliona evra za period od 2014. do danas. Sredstva namenjena ovom sektoru koriste se za podsticanje kvaliteta nauke, inovacija i povezivanja sa evropskim i međunarodnim naučnicima i preduzetnicima, čime se povećava konkurentnost srpske ekonomije. Od 2014. Srbija je korisnik i Okvirnog programa za istraživanje i inovacije – Horizon Europe.
EU podstiče razvoj nauke i inovacija kako bi stvorila tehnološke preduslove za razvoj konkurentnosti i privrede širom Evrope. Građanima Srbije, EU je omogućila korišćenje zajedničkog istraživačkog prostora i usavršavanje u zemljama EU, čime su srpski naučnici postali vidljiviji evropskoj i svetskoj naučnoj zajednici.