Pandemija korona virusa zahvatila je ceo svet, do sada se zarazilo preko 217 miliona ljudi, a preminulo je više od 4,5 miliona. Ovo je učinilo da Evropska unija vidi borbu sa Covid-19 kao svoj glavni prioritet. Iako u početku izolovane, zemlje EU su brzo shvatile da niko ne može da se nosi sa takvim izazovom sam.
Zato je pokrenut projekat “Upravljajte kovid krizom sa pažnjom, razumom, vrednostima, jedinstvom i solidarno” koji je podržao program Evropa za građane i građanke, sa ciljem da se diskutuje o problemima koje je stvorila pandemija u zdravstvu, privredi, obrazovanju, socijalnoj zaštite i kulturi. Uključuje 8 zemalja iz svih krajeva Evrope: Bugarsku, Grčku, Španiju, Poljsku, Češku, Nemačku, Litvaniju i Srbiju, koje organizuju seriju debata sa centralnom temom pandemije sa stručnjacima, javnim ličnostima i građanima u svim zemljama učesnicama.
Nataša Heror, predsednica organizacije Centar za razvoj manjinskih i lokalnih medija, koja je partner za Srbiju na ovom projektu, kaže da je u njegovom srcu upravo ideja da je primena evropskih vrednosti – brige, jedinstva i solidarnosti najefikasniji način za suočavanje sa posledicama ukupne ekonomske i zdravstvene krize izazvane pandemijom Covid-19.
„Projektom želimo da pokažemo da i u najgorim situacijama ima nešto dobro. Postoji jedna mudra izreka – Kada dođe oluja, jedni grade zidove, a drugi mlinove. Ovo poslednje smo mi Evropljani činili vekovima, a danas bolje nego ikad. Kao partneri u ovom projektu, pored pretnje, u reči COVID vidimo i fundamentalne principe i ciljeve panevropskog projekta: Briga, razum, vrednosti, jedinstvo, solidarnost“, rekla je Heror.
Planirano je da se održi 8 debata sa stručnjacima, javnim ličnostima i građanima u svim zemljama učesnicama, kao i pripremi onlajn brošura “Priče o dobroti” kroz koju će pokazati primere dobre prakse iz cele Evrope.
“Na projektne aktivnosti pozvaćemo širok spektar učesnika – različitih zanimanja, obrazovanja, godina, onih sa pozitivnim stavom prema EU, ali i evroskeptika. Želimo da ostvarimo održiv uticaj putem svih tradicionalnih, digitalnih i društvenih medija, a u projektnim aktivnostima oslanjamo se na stotine iskusnih i novih volontera”, kaže Heror.
Na završnoj međunarodnoj konferenciji svi partneri će sumirati rezultate projekta i utiske, uz učešće političara i poslanika iz Evropskog parlamenta, a sve to kasnije sabrati u završni dokument i obratiti se članicama Evropske komisije i Evropskog parlamenta, sa preporukama evropskoj politici u borbi protiv kriza.
Program Evropske unije “Evropa za građane i građanke”, koji je od novembra 2012. godine otvoren i za Republiku Srbiju, ima za cilj promovisanje saradnje između zemalja učesnica Programa u različitim oblastima koje su vezane zajedničkim politikama. Izvršna agencija za obrazovne, audio-vizuelne i kulturne politike EACEA zadužena je za sprovođenje Programa.
Pandemija korona virusa zahvatila je ceo svet. Zemlje EU su brzo shvatile da niko ne može da se nosi sa takvim izazovom sam. Zato je pokrenut projekat “Upravljajte kovid krizom sa pažnjom, razumom, vrednostima, jedinstvom i solidarno” i kroz javne rasprave govori o problemima koje je pandemija donela zdravstvu, privredi, obrazovanju, socijalnoj zaštiti i kulturi?