Četiri dana, pet gradova u Istočnoj Srbiji, više od devet debata i 20 mladih debatera bilo je deo Evropskog debatnog karavana.
Negotin, Paraćin, Zaječar, Golubac i Smederevo čuli su argumente studenata i srednjoškolaca koji su učestvovali u ovogodišnjem ciklusu debata.
Da li je menstrualno bolovanje za žene opravdano, da li Evropska unija slabi ili jača pristupanjem Zapadnog Balkana, da li radna nedelja treba da traje četiri dana i da li izvori vode mogu da budu komercijalni, to su samo neke od tema koje su bile pred mladim debaterima iz cele Srbije.
“Debatovali smo kako aktuelne teme, tako i apstraktne i intrigirajuće. Svakom debatom, dobio sam mogućnost da dalje razvijem svoje stavove o bitnim temama i sagledam situaciju iz drugog ugla. Stvar koju pogotovo cenim jeste sloboda govora i mišljenja u kojoj sam uživao na radionicama, turnirima i debatnom karavanu”, rekao je nakon karavana jedan od učesnika iz Niša Lazar Medar.
Pored prilike da suoče stavove o ključnim temama, debateri su imali priliku i da upoznaju različite perspektive svojih vršnjaka iz cele Srbije.
“Najveći izazov je kada treba da zastupamo stranu sa kojom se ne slažemo, ali nam to zapravo daje šansu da objektivno sagledamo problem. Nije uobičajeno da mladi dobiju rezervisano vreme da zastupaju dat stav na javnom nastupu koji je kao iskustvo izuzetno značajan za dalji život. Na karavanu smo pored stalnog druženja videli razne turističke lokalitete i imali priliku da debatujemo pred publikom i kamerama”, podelio je svoje iskustvo jedan od debatanata Aleksa Đurkić.
Pored veštine debatovanja i novih poznanstava, debate su mladima pružile i priliku da preipsituju svet u kom žive i probleme sa kojima se svakodnevno susreću.
“Debatni karavan bih opisala kao slikovnicu punu boja i pouka. Pored toga što sam naučila mnogo životnih stvari, takođe sam stekla puno novih poznanika. Shvatila sam da svako pitanje na svetu ima mnogo nijansi. Nema tačnih odgovora. Nema ni pogrešnih. Bitne su misli. Važno je slušati druge i uživati u trenutku”, rekla je polaznica Evropske debtane škole Bojana Petrović.
Jednoj od debata, u Zaječaru, prisustvovao je i ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre. On je sa mladima razgovarao o evropskoj budućnosti Srbije.
“Odluka da li ćete se priključiti Evropskoj uniji je jedna od najbitnijih odluka koju ćete doneti. Diskusija o tome je diskusija o vašoj generaciji, o tome kako će vaši životi izgledati, kakve plate ćete imati, kakvim putevima se voziti, kakav vazduh ćete disati”, poručio je mladim debaterima ambasador Žiofre na lokalitetu Felix Romuliana blizu Zaječara.
Pored lokaliteta Felix Romuliana, gde su mladi razgovarali sa ambasadorom, karavan je posetio i jednu od najvećih turističkih atrakacija u Istočnoj Srbiji Golubačku tvrđavu, koja je pre nekoliko godina obnovljena zahvaljujući sredstvima Evropske unije.
To je osma generacija srednjoškolaca i studenata koji su pohađali program „Evropska škole debate”, a do sada je u debatnom karavanu učestvovalo više od 700 mladih debatera iz preko 30 gradova iz čitave Srbije.
Evropska škola debate je projekat koji organizuju Informaciona mreža Evropske unije i debatna akademska mreža Otvorena komunikacija, uz podršku Delegacije Evropske unije.
Evropski debatni karavan u Istočnoj Srbiji sprovodi se u saradnji sa projektom “EU za kulturno nasleđe i turizam” i Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju u Srbiji GIZ.
Cilj ovog projekta je edukacija srednjoškolaca i studenata o Evropskoj uniji, procesu evropskih integracija i veštini debatovanja.