„Prilika da živim u drugoj zemlji, novoj sredini gde se stalno dešavaju nove stvari i upoznajem nove ljude, kao i prilika da se osamostalim, iskustva su koja su mi omogućila da se razvijem kao osoba“, kaže Oleg Slatina, koordinator projekta „Studnetske razmene“, portala koji iskustvo mobilnosti studenata želi da približi zajednici studenata i mladih u Srbiji.
Portal studentskerazmene.rs deo je WBAA i Erazmus studentske mreže Srbije, a podžala ga je Evropska unija. Zamišljen je kao jedinstveno mesto na kojem je moguće saznati o različitim programima mobilnosti, doživeti iskustva ljudi koji su u programima učestvovali, ali i podeliti svoje iskustvo sa drugima. Blog koji se nalazi na portalu je mesto za neposrednu razmenu svih važnih informacija o mobilnosti, kroz koji će studenti na osnovu svog prethodnog iskustva obrađivati različite teme važne za one koji planiraju ili koji su trenutno na studentskoj razmeni.
“Do sada su se mladi i studenti suočavali sa problemom pronalaženja adekvatnih informacija kada su programi mobilnosti u pitanju. Ovim portalom želeli smo da sve programe okupimo na jednom mestu kako bi na osnovu svojih interesovanja doneli pravu odluku prilikom izbora programa.”, istakao je Slatina.
Jedan od programa koji naročito privlači pažnju i interesovanje studenata je Erazmus Plus program, koji je u široj zajednici studenata već dugo prepoznat kao način za ostvarivanje mobilnosti tokom fakultetskog obrazovanja. To je najveći program EU koji 35 godina finansira projekte u oblasti obrazovanja, obuka, mladih i sporta, a u Srbiji se uz podršku Fondacije Tempus sprovodi već 20 godina unapređujući međunarodnu saradnju u oblasti obrazovanja i doprinosi ličnom i profesionalnom razvoju građana i institucija.
Zahvaljujući portalu studentskerazmene.rs mladi i studenti će imati priliku da se adekvatno informišu i o programu Erazmus Plus i u skladu sa svojim interesovanjima preuzmu prvi korak kako bi učestvovali u ovom dragocenom životnom iskustvu.
EU, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, EU je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju itd. Podrška Evropske unije sprovodi se u saradnji sa Vladom Srbije.