Evropska komisija je usvojila odluku o strateškom okviru za energetsku uniju, rekao je potpredsednik Šefčovič u svom obraćanju Evropskom parlamentu, obrazlažući da će usvajanje odluke poslati poruku da je Evropa „ozbiljna po pitanju temeljne energetske tranzicije”. Strategija je najambiciozniji evropski projekat u oblasti energetike još od uspostavljanja Evropske zajednice za ugalj i čelik, rekao je.
„Odluka koju je Komisija donela o energetskoj uniji, važna je poruka svakom evropskom domaćinstvu i preduzeću: Evropa je ozbiljna po pitanju temeljne energetske tranzicije”, rekao je Šefčovič.
Pravedna energetska tranzicija će omogućiti pristupačnu, sigurnu, konkurentnu i održivu energiju za sve, dodao je on.
„Danas pravimo veliki korak ka energetskom tržištu koje je ekonomski održivo, ekološki prihvatljivo i obuhvata sve društvene slojeve. Energetsko tržište koje je integrisano, međusobno povezano, fleksibilno i sigurno. Ovo je strategija koja donosi trostruku dobit jer će od nje koristi imati i građani i preduzeća ali i životna okolina”, rekao je potpredsednik komisije.
Energetska unija, kao i sam projekat EU, zasniva se na poverenju i solidarnosti, objasnio je Šefčovič, dodajući da „države članice treba u svakom trenutku da znaju mogu da se oslone na susede, naročito u situacijama kada su suočene sa prekidom snabdevanja.”
„Konkretno govoreći, ovo ćemo postići razvojem novih preventivnih mera i planova za vanredne situacije na regionalnom ali i na nivou Evrope, oslanjajući se na testove opterećenja sprovedene za potrebe sektora gasa. Ubuduće ćemo testove opterećenja sprovoditi i za snabdevanje električnom energijom. Kroz ove napore ćemo dopreti i do evropskih suseda u energetskoj zajednici kao i do drugih partnera, sve u cilju povećanja energetske sigurnosti”, rekao je Ševčovič.
„Strategija koju smo usvojili je najambiciozniji evropski projekat u oblasti energetike još od uspostavljanja Evropske zajednice za ugalj i čelik. Ova strategija ima potencijal da podstakne evropski projekat integracije na način na koji je to učinila Zajednica za ugalj i čelik pedesetih godina prošlog veka, te da podseti građane, ali i naša preduzeća, na potencijale zajedničkog evropskog tržišta”, dodao je on.
„Pre sto godina, kada su u Evropi postavljene prve električne mreže, one su povezale regije različitih država. Mi sada moramo da učinimo isto na nivou Evrope: integrisaćemo 28 evropskih tržišta energijom u jedno”, rekao je Šefčovič.
EU će osmisliti nove zakone da bi ojačala evropski pravni okvir, što je neophodno ukoliko želimo da povećamo prekogranični protok energije; osim toga, ovakav okvir će ubrzati realizaciju ključnih infrastrukturnih projekata te ćemo nad njima imati bolji nadzor, „jer ćemo bez ovakve osnove, unutrašnje energetsko tržište imati samo na papiru”, rekao je Ševčovič.
Prema njegovim rečima, Komisija je usvojila kokretan plan od 15 aktivnosti koje će energetsku uniju pretvoriti u konkretne rezultate.
„Usvojili smo plan sa tačnim rasporedom za usvajanje i realizaciju velikog broja inicijativa – novih inicijativa – onih koje moramo pokrenuti da bismo uspostavili energetsku uniju. Predstavljajući ovaj plan, unosimo transparentnost i šaljemo jasan signal kako bi preduzetnici i investitori mogli da naprave informisani izbor”, rekao je.
Integralni govor pročitajte ovde