Povodom Evropskog dana jezika, koji se proslavlja od 2001. godine na inicijativu Saveta Evrope i u saradnji sa Evropskom komisijom, Dečji kulturni centar Beograd, pod pokroviteljstvom Nacionalnih instituta za kulturu Europske unije (EUNIC), Saveta Evrope, Delegacije EU u Srbiji i Gradske uprave grada Beograda, organizovali su program za decu i mlade 26. septembra na Trgu republike. Pesmom dece iz Hora Dečjeg kulturnog centra Beograd počela je svečanost posvećena obeležavanju ovog dana koja je okupila više od 300 dece u centru Beograda.
“Jezici nisu samo alati koji obećavaju bolji izgled za karijeru ili su olakšica prilikom putovanja u inostranstvo. Jezici otvaraju nove perspective ne samo na svet, već i nas same”, istakao je Adrijan Fajks, predsednik EUNIC-a u Srbiji.
”Očuvanje raznolikosti jezika veliki je zadatak svakog društva i svake države. Evropska kultura i evropska tradicija ne postoje bez više od 200 jezika koji se govore u Evropi. Nestanak svakog od njih predstavljao bi nenadoknadiv gubitak”, kazala je ovom prilikom Nataša Mihailović, sekretarka za kulturu grada Beograda. Aleksandar Jović, pomoćnik ministra prosvete za međunarodnu saradnju i evrointegracije istakao je na otvaranju programa da Srbija omogućava svim nacionalnim manjinama da se obrazuju na svom maternjem jeziku.
Pol-Anri Prese, šef za komunikacije, informacije i medije Delegacije EU u Srbiji, podsetio je prisutne da ovakav događaj upravo i ukazuje na moto Evropske unije, a to je ujedinjenje u različitosti, dok je Mona Alghaith iz Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu kazala da Savet Evrope ima 46 država članica, uključujući i Srbiju: „Možete li zamisliti koliko se jezika govori u svim ovim zemljama? Učite nove jezike, učite ih, jer to razbija sve barijere i tako ćete se približiti drugim ljudima!”
Najmlađi posetioci imali su priliku da se na štandovima ambasada i kulturnih centara upoznaju sa kulturama i jezicima različitih evropskih zemalja, uživaju u poslasticama ali i da učestvuju u nagradnom kvizu i tako provere svoje znanje.
Ovogodišnji učesnici jesu predstavnici ambasada i instituta za kulturu brojnih zemalja i organizacija: Finske, Kraljevine Danske, Slovenije, Švedske, Rumunije, Portugalije, Ukrajine, Belgije, Holandije, zatim iz Italijanskog instituta za kulturu, Francuskog instituta, Instituta Junus Emre, Gete instituta, Austrijskog institut, Fondacije Tempus, EU info centra, Saveta Evrope i Dečjeg kulturnog centra Beograd.
Obeležavanjem Evropskog dana jezika Savet Evrope ohrabruje svih 700 miliona Evropljana, građana 46 država članica, da uče jezike bez obzira na godine i okruženje. Verujući da je jezička raznolikost način za postizanje većeg stepena međukulturološkog razumevanja i važna komponenta bogatog kulturološkog nasleđa našeg kontinenta, Savet Evrope promoviše višejezičnost u celoj Evropi.