Aranđelovac će uz podršku Evropske unije preko programa EU PRO Plus dobiti posetilačko-obrazovni centar sa galerijskim prostorom i novim sadržajima na prostoru Spomenika prirode „Risovača”. Centar će omogućiti predstavljanje muzejske paleontološke zbirke jer je pećina Risovača jedna od pet lokacija na Balkanu na kojoj su pronađeni ostaci života neandertalaca. Izgradnja ovog objekta je deo šireg, integralnog projekta koji EU podržava sa milion evra kako bi se obogatila turistička ponuda na teritoriji Šumadijskog okruga.
„Teritorijalni pristup razvoju obezbeđuje ravnomerni razvoj kroz aktiviranje potencijala koji već postoje na datoj teritoriji. U Šumadiji ćemo zajedničkim radom unaprediti turizam uz očuvanje i promociju kulturnog i istorijskog nasleđa. Na ovaj način aktiviraće se turistički potencijali, povećati broj turista i unaprediti lokalna ekonomija”, rekao je Nikola Bertolini, šef odeljenja za saradnju Delegacije EU u Srbiji prilikom radne posete Aranđelovcu. Kako je dodao ovakvi projekti donose konkretnu korist stanovništvu, ali i zahtevaju angažovanje cele zajednice, lokalnih vlasti, institucija, javnog i privatnog sektora i samih građana.
Projekat, koji sprovodi Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, pored izgradnje posetilačko-obrazovnog centra u Aranđelovcu, podrazumeva i završetak rekonstrukcije Kraljeve vinarije u Topoli, uređenje kompleksa Petrovi Dvori u Viševcu kod Rače i renoviranje doma kulture u Kniću.
U Aranđelovcu je predstavnik Delegacije EU posetio i mladog preduzetnika Stefana Đorđevića koji je uz bespovratna sredstva EU od 12.700 evra dobio nove šivaće mašina koje su unapredile rad njegovog preduzeća za proizvodnju tekstila.
U Kraljevu je Mataruška Banja uz podršku EU počela da vraća svoj stari sjaj, kroz uspešno završen projekat u koji je EU investirala 360.000 evra. Rekonstruisana je vodovodna mreže u dužini od preko pet km te je tako obezbeđeno stabilno vodosnabdevanje za hotelski i privatni smeštaj, gerontološki i rehabilitacioni centar, kao i za stanovnike Mataruške banje. Uz to na lokaciji je uređeno i dečije igralište i nabavljen nov parkovski mobilijar i kante za otpad.
„Drago mi je da mogu da posvedočim kako EU doprinosi razvoju banjskog turizma u Srbiji. Ali ovaj projekat je i više od toga, on otvara vrata za nove investicije u turizam i dalji privredni razvoj, a najvažnije pruža nove prilike za zapošljavanje i ostanak mladih”, rekao je je Nikola Bertolini, šef odeljenja za saradnju Delegacije EU u Srbiji.
U Kraljevu se Nikola Bertolini sastao i sa predstavnicima Evropskog pokreta u Srbiji sa kojima je razgovarao o projektu Evropski putokazi.