Uoči Svetskog dana bezbednosti na internetu, EU info kutak u Novom Sadu organizovao je još dve onlajn pričaonice na ovu temu, na francuskom i nemačkom jeziku.
Procenat odraslih osoba (od 16 do 74 godina) u EU-u, koji svakodnevno koriste internet, od 2015. do 2020. godine porastao je sa 65% na 80%, a kako pandemija nastavlja da traje ove brojke nastavljaju da održvaju visok trend rasta.
Evropska unija konstantno radi na pripremi novih propisa o digitalnim uslugama, a glavni cilj je da se omogući bezbednost proizvoda i transparentnost oglašavanja na internetu. EU je ove propise poslednji put na sistemskom menjala pre ovako izraženog uticaja društvenih mreža na svakodnevne tokove, a samim tim i bezbednost korisnika sve više ugrožena.
Zato je transparentnost imperativ kako bi se povećala i prava korisnika. Više od 80 procenata prihoda Fejsbuka i Gugla ostvaruje se oglašavanjem, a ne postoji dovoljno velika svest koliko ove i slične velike platforme profitiraju na našim podacima, interesovanju i slično.
Zato se poslednje srede u mesecu na francuskom raspravljalo o tome kako se štitimo na internetu, a radionica je organizovana u saradnji sa Francuskim institutom. Petak je bio rezervisan za nemački, a razgovoru se pridružio i Adrijen Fejks direktor Austrijskog kulturnog foruma, koji je bio i partner na ovomesečnoj pričaonici.
Obe pričaonice svaki mesec organizuju se u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Novom Sadu, katedrama za romanistiku i germanistiku, a sledeći mesec posvećen je Međunarodnom danu maternjeg jezika.