Poplave koje su zadesile Srbiju i region 2014, zbog strašnih razmera, i dalje se pamte. Voda je odnela 32 života, a direktno ugrozila preko 1,6 miliona ljudi. Mačvanski region bio je jedan od teže pogođenih.
Od tada su brojne aktivnosti bile usmerene na otklanjanje štete nakon poplava i prevenciju budućih opasnosti. Paraćin, Valjevo, Svilajnac, Obrenovac, neka su od mesta u kojima je Evropska unija izvršila brojne radove zarad povećanja bezbednosti građana Srbije, mačvanska oblast je među njima.
Kompletno uzvodno od grada Šapca cela Mačva je zaštićena, izjavio je svojevremeno direktor „Srbijavoda“ Goran Puzović.
Bezbednost građana ove oblasti omogućena je zahvaljujući projektu Evropske unije u Srbiji, vrednosti skoro 10 miliona evra. Napravljeni su zaštitni nasipi ukupne dužine 16 kilometara. Rekonstruisani nasip sada je za 1,2 metra viši u odnosu na prethodni i u potpunosti je bezbedan.
Radovi duž Save i Drine ostvarili su potreban stepen zaštite od poplava grada Šapca, brojnih seoskih naselja, industrijskih kompleksa, poljoprivrednih površina i infrastrukture. Uređene su deonice od Drenovca do Čevrntije i od Banovog Broda do Crne Bare, u okviru projekta, koji je završen u februaru.
Od 2014 do danas, Evropska unija je podržala sektor civilne zaštite u Srbiji sa više od 250 miliona evra.
Aktivnosti u ovom sektoru podrazumevaju borbu protiv požara, sprečavanje poplava, sanaciju štete nakon prirodnih katastrofa…
Čak 73 nova mosta sagrađeno je novcem EU, rekonstruisano je osam puteva, 23 klizišta je popravljeno, u ukupno 28 opština širom Srbije. Takođe, posebna oprema je poklonjena za poboljšanje upravljanja katastrofama, uključujući prenosne uređaje za prečišćavanje vode, pumpe za transport vode i mobilne zidove za zaštitu od poplava, kao i mobilne trafostanice.
Ukupno, u poslednjih šest godina, EU je opredelila 170 miliona evra bespovratnih sredstava našoj zemlji, i to samo za projekat koji je usmeren na oporavak od poplava iz 2014, ali i za sprečavanje budućih poplave, od čega je više od dva miliona ljudi u Srbiji imalo koristi.
U okviru Evropske unije, glavna misija Evropske civilne zaštite i operacija humanitarne pomoći je očuvanje života, sprečavanje i ublažavanje ljudske patnje i zaštita stanovništva pogođenog katastrofama i krizama.
Pročitajte još:
Zajedničko reagovanje kad je kriza
Brzo, vešto i hrabro – akcije spasavanja
#EUzaTebe – Za bezbedniji život