Kupimo biljku jer je lepa, ali kako da se brinemo o njoj? Da li je u redu da zaboravimo da je zalijemo, pogotovo po ovim vrućinama? Da li znamo da se čuvarluća i debela koka jedu?
Na radionici Živi strip, koju je osmislila i vodila psihološkinja Katarina Stojanović Kostić, deca od 7 do 12 godina dobila su odgovore na ova pitanja.
„Volimo prirodu, ekologiju, brigu o životnoj sredini i o drugim živim bićima. Kroz timski rad i rad u parovima podržavamo empatiju i želju da upoznajemo nekog drugog. Saznali smo šta je važno drugim ljudima, koje su njihove potrebe, šta žele jer smo radionici razgovarali i pravili poklončiće jedni drugima“, rekla je Stojanović Kostić.
Deca su na početku napravila bedževe sa svojim imenima, a zatim počeli da uče o biljkama.
Kroz međusobno upoznavanje, ali i učenje o nezi biljaka razvijali su kreativno izražavanje, inovativnost, empatiju i timski rad. Učesnici su naučili o tome kako žive biljke i kako se održavaju, dok su u kreativnom delu od njih pravili svoje strip junake.
Na stolu u prostorijama EU Info Point-a u Novom Sadu našli su se razni sukulenti – kalanhoja, krasula, čuvarkuće i kaktusi.
Balončići i porukice na štapićima koje su kreirali za svoje strip junake – i oni imaju funkciju.
„Pitate se kada treba da zalijete vaše biljke? Ovaj štap, to nije samo štapić koji drži porukicu, već nam govori i kada treba da zalijemo biljku. Ako je mokar, ne diramo. Ali ako je suv – to je znak da treba da zalivamo biljku“, objasnila je Stojanović Kostić.
Važan rezultat je i održivost radionice. Mališani su biljke junake odneli kućama, brinuće se o njima i prenositi drugarima i porodici to što su naučili.
U okviru programa Zelena serija, čiji je cilj promocija zaštite životne sredine, ekologije i reciklaže, EU Info Point Novi Sad organizovao je radionicu za decu pod nazivom Živi strip koja ima za cilj podsticanje odgovornog odnosa prema životnoj sredini i drugim živim bićima.
Inicijativa EU za Zelenu agenda za Srbiju ima za cilj da unapredi strategije i politike, preduzme konkretne akcije i poveća investicije za zelenu transformaciju, posebno u oblastima dekarbonizacije (smanjenja zavisnosti od fosilnih goriva), smanjenja zagađenosti vazduha, vode i zemljišta, cirkularne ekonomije, poljoprivrede i proizvodnje hrane, kao i zaštite biodiverziteta.