Evropska unija će 4. i 5. aprila u Briselu biti domaćin „Briselske konferencije za podršku budućnosti Sirije i regiona” zajedno sa Ujedinjenim nacijama i vladama Nemačke, Kuvajta, Norveške, Katara i Ujedinjenog Kraljevstva.
Uvodni govor visoke predstavnice/potpredsednice Federike Mogerini na briselskoj konferenciji pročitajte ovde
Konferencija, koja se održava na ministarskom nivou, okupiće 70 zemalja, međunarodnih i organizacija civilnog društva.
Ciljevi konferencije su: utvrditi u kojim aspektima je međunarodna zajednica spremna da zajednički ispuni obaveze preuzete na londonskoj konferenciji održanoj u februaru 2016, da još jednom potvrdi preuzete obaveze i utvrdi na koji način se Sirijcima u zemlji, susednim zemljama i prihvatnim zajednicama može pružiti dodatna podrška; dodatno podrži pronalaženje trajnog političkog rešenja za sukob u Siriji kroz inkluzivne, unutarsirijske pregovore koji se vode pod okriljem UN; te da razmotri izglede za pružanje pomoći nakon pokretanja političke tranzicije.
Kontekst:
Briselska konferencija za podršku budućnosti Sirije i regiona je nastavak Londonske konferencije za podršku Siriji i regionu održane 4. februara 2016. Međunarodna zajednica se pre godinu dana okupila u Londonu na čelu sa Ujedinjenim Kraljevstvom, Nemačkom, Kuvajtom, Norveškom i Ujedinjenim nacijama kako bi potvrdila solidarnost sa milionima ugroženih koji žive u Siriji i sirijskim izbeglicama kao i pogođenim prihvatnim zajednicama u regionu, nadovezujući se na tri prethodne konferencije održane u Kuvajtu od 2013-2015.
Donatorska zajednica se na Londonskoj konferenciji obavezala na pružanje značajne finansijske podrške za humanitarnu pomoć i zaštitu u Siriji, kao i podrške za sprovođenje mera stabilizacije i jačanja otpornosti u prihvatnim zajednicama. Tom prilikom je još jednom potvrđeno da izlaz iz sukoba može biti samo postizanje političkog dogovora u okviru postojećeg okvira UN, na temelju ženevskog saopštenja i Rezolucije 2254 Saveta bezbednosti UN.
Međunarodna zajednica i susedi Sirije su na konferenciji preuzeli obavezu za rešavanje neposrednih i dugoročnih potreba pogođenih krizom, uključujući dalju podršku za obrazovanje i stvaranje izvora prihoda za sirijske izbeglice i prihvatne zajednice u Turskoj, Libanu, Jordanu, Iraku i Egiptu.