„Brzo i lako sad odvaja svako“: kampanja Srbije i Evropske unije u odvajanju kućnog otpada postigla odlične rezultate

Državna sekretarka Sandra Dokić i pomoćnik ministra Dušan Čarkić, zajedno sa predstavnicima Evropske unije i Švedske, obratili su se predstavnicima 17 gradova i opština učesnica u projektu O-DVA-JA-MO kako bi iskazali zahvalnost i ohrabrili lokalne samouprave da nastave u dobrom sprovođenju odvajanja otpada u domaćinstvima.

Značajni rezultati su postignuti u distribuciji i recikliranju otpada koja proizvode domaćinstva, zahvaljujući sticanju navika odvajanja kućnog otpada u Srbiji. U maju mesecu, u 17 gradova i opština u različitim regionima, prikupljeno je preko 760 tona odvojenog kućnog otpada.

 

Od početka projekta, samo u ovim gradovima i opštinama, preusmereno je preko 4500 tona otpada sa deponija u reciklažu ili u dalju preradu. Količine nastavljaju da rastu kako se sve više građana uključuje, tako da odvajanje otpada postaje standard.

U obraćanju državna sekretarka Sandra Dokić se osvrnula na usvojen Program Upravljanja Otpadom 2022 – 2031 sa  Akcionim planom, koji je Vlada usvojila prošle godine kao i usvojene izmene i dopune Zakona o upravljanju otpadom, ove godine, koji svojim odredbama treba da unapredi reciklažu.

„Efikasno upravljanje otpadom u jedinicama lokalnih samouprava predstavlja izazov širom Srbije. Veliki broj nesanitarnih deponije treba postepeno zatvarati uz istovremeno uspostavljane sistema upravljanja otpadom preko izgradnje reciklažnih centara i sanitarnih deponija, u skladu sa EU standardima. Da bi se u tome uspelo u velikom broju regiona se sprovode investicije u ovoj oblasti, a samo preko našeg Ministarstva se gradi 6 regionalnih centara za upravljanje otpadom, a ove godine očekujemo početak radova u RC Kalenić, istakla je Dokić.

 

Jedan od osnovnih ciljeva politike upravljanja otpadom u Srbiji je povećanje nacionalne stope reciklaže, čime bi se smanjile količine otpada na deponijama ali i u životnoj sredini.

Evropa podržava Srbiju u ovom procesu kroz projekat „O-DVA-JA-MO”, koji finansiraju Evropska unija, Švedska i Srbija.

„Projekat O-DVA-JA-MO je pokazao da građani Srbije žele da brinu o životnoj sredini, štede resurse, smanje deponije i stvore nove zelene mogućnosti recikliranjem materijala, kao i bilo koja druga evropska zemlja. EU ovim projektom podržava Srbiju da unapredi svakodnevni život građana. Još ovakvih projekata je trenutno u pripremi“, dodao je Antoan Avinjon, menadžer programa za životnu sredinu i klimatske promene u Delegaciji EU.

Da bi se postigli rezultati, potrebno je da svako preduzme korak u odvajanju otpada dok to ne postane opšta navika. Osim toga, potrebno je omogućiti i adekvatnu logistiku kako bi se  otpad transportovao do reciklarnih postrojenja i ostalih prerađivača otpada.

Stoga je Evropska unija putem Projekta odvajanja kućnog otpada „O-DVA-JA-MO” donirala 26 vozila za prikupaljanje otpada, više od 90.000 kontejnera i kanti, ali i sprovela edukativnu kampanju „Brzo i lako sad odvaja svako“ kako bi građanstvu približila temu odvajanja kućnog otpada i objasnila osnovna pravila u tom procesu.

Aktivnosti su obuhvatile 17 opština i gradova: Pančevo, Sremsku Mitrovicu, Šabac, Šid, Bogatić, Užice, Čačak, Ivanjicu, Čajetinu, Požegu, Lučane, Bajinu Baštu, Kosjerić, Pirot, Babušnicu, Belu Palanku i Dimitrovgrad.

Pomoćnik ministra Dušan Čarkić podsetio je da su aktivnosti projekta „O-DVA-JA-MO”  deo strategije koju sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije, koje je i pokrenulo ovaj projekat.

„Zajedno sa lokalnim samoupravama, Ministarstvo će nastaviti da sprovodi mere u odvajanju otpada dok će rezultati postignuti ovim projektom predstavljati podsticaj za još veće uspehe i obezbediti potrebna iskustva za upravljanje drugim materijalima kao što je zeleni otpad i kućni opasan otpad. Projekat “O-DVA-JA-MO” je pokazao da građani Srbije razumeju šta je važno za životnu sredinu i spremni su da preduzmu mere i da se uključe. Posvećenost i dobra volja koje su pokazale lokalne samouprave i javna komunalna peduzeća da se poboljšaju usluge koje oni pružaju građanima, pomoći će da se privuku nove investicije,“ dodao je Čarkić.

Kraljevina Švedska je takođe pružila tehničku i finansijsku podršku Srbiji za nesmetano sprovođenje separacije kućnog otpada na centralnom i lokalnom nivou. Inače, Švedska prednjači u podršci u očuvanju životne sredine u Srbiji.

„Odluka tolikog broja srpskih domaćinstava da odvaja otpad radi čistijeg zemljišta, vazduha i vode verovatno je najvažniji rezultat projekta O-DVA-JA-MO. U Srbiji, kao i u Švedskoj, ovaj građanski angažman je put ka čistijoj životnoj sredini“, istakla je gospođa Ida Rojteršverd, predstavnica Ambasade Švedske u Srbiji.

Projekat odvajanja kućnog otpada „O-DVA-JA-MO” je ostvario zapažene rezultate, ne samo statistički, već i uočljivom osvešćivanju pojedinaca i njihovom ličnom doprinosu. Pozitivni rezultati su proizašli upravo iz odlične saradnje Ministarstva, Evropske unije, Švedske, lokalnih samouprava i građanstva, dok je dobrobit za sve zdravija životna sredina.

Više informacija potražite na sajtu: https://odvajamo.rs/#kosmo