“Evropska unija vidi organizacije civilnog društva kao deo svakog efikasnog, uspešnog i demokratskog društva. One su glas građana i predstavljaju njihove interese,” rekao je programski menadžer zadužen za civilni sektor u Delegaciji Evropske unije u Srbiji, Ekmel Cizmecioglu, na zvaničnom predstavljanju Rebooting projekta u Gradskoj sali u Novom Sadu.
“Kada osmotrimo države u kojima je visok nivo blagostanja građana i građanki, možemo da uočimo da su to države u kojima je razvijena demokratija. Jedan od načina uticaja jesu sistemi putem kojih građani mogu da doprinesu kreiranju politika i tako utiču na svoju budućnost. Organizacije civilnog društva imaju veliku ulogu u omogućavanju funkcionisanja dobrih državnih sistema“, dodao je predstavnik EU.
Evropska unija opredeljuje oko šest do sedam miliona evra godišnje za podršku organizacijama civilnog društva u Srbiji. Trenutno je aktivno 50 grantova u vrednosti od oko 25 miliona evra. Ovim grantovima je tokom perioda od 3 godine podržano i oko 300 malih organizacija civilnog društva i neformalnih grupa.
REBOOTING – projekat u skladu sa evropskim vrednostima
Projekat REBOOTING je inicijativa čiji je cilj da podrži proces integracije Srbije u Evropsku uniju, posebno fokusirajući se na angažovanje mladih. Iako je Srbija potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU i započela pregovore o pristupanju još 2013. godine, javna podrška članstvu u EU opada, što pokazuju istraživanja javnog mnjenja. Prema Alternativnom izveštaju o položaju i potrebama mladih u Srbiji iz 2023. godine, samo 16% mladih ima pozitivan stav prema EU, dok 39,6% ima negativan, a 44,4% zauzima neutralan stav. Ovo ukazuje na potrebu za aktivnostima koje bi ojačale podršku mladih procesu evrointegracija.
U skladu s tim, projekat REBOOTING, uz podršku Evropske unije, fokusira se na osnaživanje mladih u Vojvodini, uzimajući u obzir specifične društvene, kulturne i ekonomske faktore regiona. Cilj ovog projekta jeste da reši ključne izazove s kojima se mladi suočavaju, uključujući nisku stopu učešća, nedostatak obrazovnih programa prilagođenih njihovom uzrastu, nedostatak poverenja u lokalne institucije i nedostatak kapaciteta ključnih aktera u procesu evrointegracija.
Jedna od glavnih komponenti projekta jeste stvaranje osam sigurnih prostora za mlade širom Vojvodine, gde će mladi moći da se angažuju, razvijaju kritičko razmišljanje i uče o vrednostima Evropske unije i procesu integracije. Takođe, projekat će podržati jačanje kapaciteta organizacija mladih koje sprovode aktivnosti vezane za proces pristupanja EU.
Ovaj projekat uključuje, između ostalog, i stvaranje EU resurs centara, koji podrazumevanju promocije EU programa i mogućnosti za mlade, priručnike, prezenzacije i druge sadržaje za svoju zajednicu. Omladinski prostori kao EU resurs centri će realizovati radionice, panele, debate i drugo. U tom kontekstu, sa partnerima i pridruženim gradovima, biće kreirani i EU pointi koji će sadržati informacije o Evropskoj uniji, intergracijama Srbije u EU, ali i žanrovski različitu literature evropskih autora i autorki.
Veštine bez granica
EU info point Novi Sad je u 2024. godini lansirao program „Veštine bez granica“, koji je osmišljen kao sveobuhvatni paket radionica iz oblasti obrazovanja, umetnosti i zdravlja. Program koji se osmišljava i realizuje zajedno sa lokalnim partnerima, putovaće po Vojvodini i ima za cilj oživljavanje prostora gradovima i selima širom Vojovdine. Dodatnu podršku programu “Veštine bez granica” dale su i organizacije koje učestvuju u REBOOTING projektu koji realizijuje omladinski centar OPENS, a koji podržava Evropska unija.
Oslanjajući se na godišnju temu Evropske komisije za 2024. godinu, koja ističe značaj profesionalnog usavršavanja, program „Veštine bez granica“ promoviše kontinuirano učenje i razvoj veština, bez obzira na životnu dob ili profesionalni poziv.
View this post on Instagram
Svesni važnosti veština za individualni i profesionalni rast, „Veštine bez granica“ donose niz radionica, koje će se održavati na različitim lokacijama širom Vojvodine, rekla je menadžerka EUIPNS Jelena Anđelovski: “Želja nam je da deo programa koji već kontinuirano organizujemo u Novom Sadu sada proširimo na celu Vojvodinu i uključimo građanke i građane iz gradova i sela koji možda nemaju toliko događaja i mogućnosti kao što je to slučaj u veliki gradovima”.
“Ove oblasti su zaista široke, i daju mogućnost da se na lokalu kreira sadržaj koji interesuje zajednicu. Želimo da kreiramo sadržaje koji podržavaju interese ljudi na lokalu, ali isto tako i daju prostora kvalitetnim inicijativama i resursima upravo iz tih zajednica. Time radimo na decentralizaciji događaja, razvijanju veština, ali i širenju evropskih vrednosti”, objasnila je Anđelovski.