Poslanici Evropskog parlamenta su pohvalili nedavne korake ka unapređenju odnosa koji su usledili nakon nekoliko meseci tokom kojih je napredak u normalizaciji bio zanemarljiv ili je u potpunosti izostao. Poslanici su usvajanjem dve rezolucije pozvali obe strane da ulože veće napore i pokažu političku volju za postizanje ovog cilja koji u slučaju obe strane predstavlja uslov za pristupanje EU.
Srbija
„Srbija je na putu ka EU. Srpska Vlada rešava izazove vezane za zapošljavanje, unapređenje konkurentnosti i podsticanje rasta. Usvojene su značajne ekonomske reforme koje su poboljšale poslovnu klimu u zemlji”, izjavio je izvestilac EP za Srbiju Dejvid Mekalister. „Srbija u 2017. treba da nastavi da poklanja naročitu pažnju jačanju vladavine prava, imajući u vidu da korupcija i organizovani kriminal i dalje predstavljaju veliku prepreku za demokratski, društveni i ekonomski razvoj zemlje”, dodao je.
U rezoluciji o Srbiji, usvojenoj sa 55 glasova za, dva protiv i dva uzdržana, pozdravljeno je otvaranje nekoliko pregovaračkih poglavlja tokom 2016, među kojima su poglavlja 23 (pravosuđe i osnovna prava) i 24 (pravda, sloboda i bezbednost) koja su od presudnog značaja za pristupni proces. Rezolucija poziva Srbiju i da uskladi svoju spoljnu politiku sa EU, uključujući politiku prema Rusiji, kako bi obezbedila nezavisnost pravosuđa u praksi i unela ustavne izmene.
Kosovo
„Današnje izglasavanje šalje snažnu poruku o tome da je budućnost nezavisnog Kosova u Evropskoj uniji. U izveštaju se navodi da je preostalo samo još nekoliko koraka ka viznoj liberalizaciji te se političke partije na Kosovu podstiču da nastave sa konstruktivnim radom u evropskom duhu”, izjavila je izvestiteljka EP za Kosovo Ulrike Lunaček. „Kosovo može i mora da ispuni dva preostala merila: da ratifikuje sporazum o državnoj granici sa Crnom Gorom i da ostvari rezultate po pitanju presuda za slučajeve korupcije i organizovanog kriminala na visokom nivou”, dodala je.
Poslanici su pozdravili stupanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju od 1. aprila prošle godine na snagu kao „prvog ugovornog odnosa”. Pozdravljen je i predlog Evropske komisije za ukidanje viza za građane Kosova, iako Kosovo u ovom kontekstu još uvek nije ispunilo nekoliko važnih kriterijuma. Poslanici su izrazili zabrinutost povodom rastuće polarizacije na političkoj sceni kao i žaljenje zbog nedovoljnih napora Kosova da izgradi adekvatne i efikasne administrativne kapacitete, te su osudili nasilne prekide ovih napora u prvoj polovini 2016.
Zastupnici takođe ističu da pet zemalja EU još uvek nije priznalo Kosovo, dodajući da bi priznanje svih članica povećalo kredibilitet EU u spoljnoj politici i doprinelo normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova.
Rezolucija o Kosovu je izglasana za 40 glasova za, 12 protiv i pet uzdržanih.
O dvema rezolucijama će se glasati na drugom plenarnom zasedanju Parlamenta u aprilu.
*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 SB UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.