Evropska unija i Srbija imaju zajednički cilj da se izbegne krizna situacija u Bosni i Hercegovini, izjavio je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport upitan o referendumu u Republici Srpskoj.
Odgovarajući na pitanja novinara nakon obeležavanja 15 godina partnerstva EU i Srbije u EU info centru Devenport je ocenio da je još rano reći kakvi će biti rezultati sastanka koji je u četvrtak održan u Beogradu u vezi sa referendumom u RS.
Prema Davenportu, stav Srbije po pitanju referenduma u Republici Srpskoj je jasan, a poznat je i stav Evropske unije.
Upitan o prepisci predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića sa predsednikom Evropske komisije Žanom Klodom Junkerom, Davenport je odgovorio da „je jasno da se Evropska komisija zalaže za bolju regionalnu saradnju“ i ocenio da je došlo do poboljšanja te saradnje što se, kako je rekao, videlo na samitu u Parizu održanom u julu okviru berlinskog procesa infrastrukturnog povezivanja regiona.
On je dodao da sve zemlje u regionu, i članice i kandidati za članstvo, moraju da rade na pobojšanju bilateralnih odnosa jer će se na taj način rešiti problemi.
„Smatramo takodje da su bilaterlani odnosi Srbije i svih susednih zemalja, kada je reč o članicama EU ili kandidatima za članstvo, uveliko značajni i da svi moraju da rade na poboljšanu tih bilateralnih odnosa jer neće doći do rešenja postojećih bilateralnih problema bez poboljšanja tih odnosa“, rekao je on.
Upitan da li su odnosi Srbije i EU uzdrmani posle razmene pisama Junkera i Vučića on je ocenio da je da je partnerstvo izmedju EU i Srbije vrlo solidno.
Podsetio je da Srbija uživa, kada je reč o modernizaciji društva i privrede u okviru priprema za članstvo podršku svih članica EU i jaku podršku evropskih institucija.
On je dodao da Delegacija EU u Srbiji tesno saradjuje sa Vladom Srbije i da se sastao sa većinom novih ministara.
„Mislim da će nova vlada biti posvećena i vrlo energična što se tiče vrlo bitnih zadataka u oblasti evropskih integracija“, rekao je Dаvenport.