Srbija je bezbednija od elementarnih nepogoda nego u maju 2014. godine, ali još nije bezbedna, niti potpuno spremna, ocenio je šef Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević i najavio da će do kraja godine biti donet novi zakon o upravljanju rizicima od prirodnih katastrofa.
„Procenjuje se da je riziku od klizišta izloženo 30 odsto teritorije Srbije“, istakao je Blagojević na skupu povodom obeležavanja Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa u Skupštini Srbije.
On je podsetio da su poplave koje su se dogodile u maju 2014. godine ugrozile živote, zdravlje i imovinu više od 1,6 mliona ljudi, odnosno 22 odsto ukupnog stanovništva u 119 opština u centralnoj i zapadnoj Srbiji i da je ukupna šteta od poplava iznosila 1,7 milijardi evra ili više od četiri procenata BDP.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je na skupu ukazao je da prevencija katastrofa sve više zavisi od dobre procene rizika i mehanizama koji su unapred pripremljeni za upravljanje tim rizicima.
Ambasador Davenport je rekao da prirodne katastrofe sa kojima se zemlje suočavaju šire izvan nacionalnih granica i ukazo na značaj saradnje u tim situacijama. Prema njegovim rečima, Srbija će i kroz pristupanje EU graditi sistem protiv potencijalnih katastrofa, od prirodnih, do terorizma i migrantske krize.
On je podržao reformu u oblasti upravljanja rizicima od elemntarnih i drugih nepogoda i vanrednim situacijama. “Pozdravljam dostignuća posle poplava. To daje nadu”, izjavio je Davenport.
Nacionalni koordinator UN u Srbiji Irena Vojačkova Solorano rekla je da Program za razvoj UN od samog početka pruža podršku i sarađuje sa sektorom za vanredne situacije i Kancelarijom za obnovu. “ Osim konkretne podrške mi već dugo radimo na pružanju saveta i obuci tako da se kroz to Srbija potpuno usaglasila sa novim akcionim planom iz Sendaia, već je među prvima u svetu počela da radi na njegovom sprovođenju“.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić rekao da je u Srbiji izgubljeno puno godina u radu na prevenciji, reagovanju i obnovi ali da su prošlogodišnje poplave pokazale da odgovor države u tim situacijama mora da bude sadržajniji.