Lično verujem da je došlo vreme da bude otvoreno prvo, a možda i prva poglavlja sa Srbijom ove godine, izjavio je danas izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister i istakao da Evropska komisija daje preporuku, a odluku donose 28 članica Evropske unije (EU).
Mekalister smatra da bi poglavlje 35 trebalo da bude otvoreno u ranoj fazi, kao i poglavlja 23, 24 i 32.
Govoreći o dijalogu sa Kosovom, Mekalister je napomenuo da je na kraju pregovora o članstvu u EU u interesu Srbije da potpiše pravno obavezujući sporazum sa Kosovom kako bi se uredili sva prava i obaveze obe strane.
Svih 35 poglavlja je podjednako važno, nekoliko puta je ponovio Mekalister na brifingu za medije i dodao da se u pregovorima prvo otvaraju osnovna poglavlja 23 i 24.
Obično poglavlje 35 ne igra tako važnu ulogu, ali u vašem slučaju ono je posebno važno zbog odnosa sa Kosovom, rekao je Mekalister.
Mekalister smatra da je Srbija u ovom trenutku spremna da otvori samo poglavlje 32 – Finansijska kontrola, ali je dodao da je to tehničko poglavlje i ne može biti otvoreno bez jednog „od ovih velikih“.
To bi moglo biti poglavlje 35, a da li će to biti tako je da li će se postignuti ključni dodatni korak za napredak i postizanje održivog rešenja za severne opštine na Kosovu.
To nije pitanje samo za Srbiju, već i za Kosovo, rekao je Mekalister.
On je citirao svoju partijsku liderku, „veoma mudru ženu“ Angelu Merkel koja je tokom posete poručila da je vreme za kompromis i da to važi „i za Beograd i za Prištinu“.
Dijalog sa Kosovom je povezan sa procesom evropskih integracija i pozdravljamo angažovanje u tom procesu i postizanje Briselskog sporazuma, kao i u sporazuma o pravosuđu iz februara, koji sada treba primeniti, rekao je Mekalister.
Mekalister je napomenuo da je važno nastaviti dijalog Beograda i Prištine na primeni Briselskog sporazuma, kao i postići dogovore o Zajednici srpskih opština, energetici i telekomunikacijama.
Uveren sam da je Srbija na putu člantva u EU, voz je krenuo ka Briselu, ali kojom brzinom će ići i kada će stići, to je isključivo na Srbiji, naglasio je Mekalister.
U tom procesu, dodao je on, važne su još tri stvari – ekonomija, vladavina prava i regionalna saradnja.
Mekalister je ukazao da je regionalna saradnja jedini način da prostor zapadnog Balkana bude stabilan, miran i prospetitetan, pozdravljajući važnu ulogu Srbije u tom procesu.
On je pozdravio i ulogu Srbije u procesu „Šestorka zapadnog Balkana“, kao i istorijske posete premijera Aleksandra Vučića Tirani i komemoraciji u Srebrenici.
Osuđujemo napad na Vučića u Potočarima, naglasio je Mekalister i pohvalio izjavu srpskog premijera da uprkos tome ostaje ispružena ruka prema Bosni i Hercegovini i politici mira.
Pozdravljam dolazak članova Predsedništva BIH i to pokazuje interes i želju obe države za regionalnom saradnjom i pomirenjem, rekao je Mekalister.
Nije moguće govoriti o ekonomiji, a da ne pomenemo poplave, koje su doprinele recesiji, rekao je Mekalister i naglasio da se treba fokusirati na reformu javne uprave, borbu protiv korupcije, nezavisno i efikasno pravosuđe.
Ohrabrujemo Vladu Srbije na nastavi rad na privatizaciji državnih preduzeća, rekao je on i dodao da su sektori energetike, transporta i komunikacija i dalje u državnom vlasništvu, dok je privatni sektor slabo razvijen.
Verujem da političke i ekonomske reforme koje Srbija sprovodi zaslužuju naše poštovanje, rekao je Mekalister i dodao da i najbolje reforme ništa ne znače ako se ne sprovode.
Mekalister je ocenio da je drugo važno pitanje vladavina prava, što je „u srcu“ novog pristupa Evropske komisije kada se otvaraju pregovori o članstvu.
Srbija je učinila važne korake u borbi protiv korupcije, kriminala, reformi pravosuđa, rekao je Mekalister i istakao da je u razgovoru sa sagovornicima u Beogradu u ponedeljak izneto i mišljenje da je pogoršan nivo slobode izražavanja i slobode medija.
Repoteri bez granica su u svom izveštaju konstatovali da je Srbija pala na listi slobode medija sa 54 na 67 poziciju, podsetio je Mekalister.
Prema njegovim rečima, u Nemačkoj, pored zakonodavne, sudske i izvršne vlasti, smatra se da su mediji četvrta sila.
Slobodni mediji su u temeljima demokratije i to se ne može postići samo usvajanjem medijskih zakona, već i stvaranjem povoljnog okruženja za rad medija.
Upitan o usaglašavanju Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, Mekalister je rekao da se Srbija usaglasila u brojnim stvarima sa politikom Unije, osim po pitanju sankcija prema Rusiji.
Znam da Srbija ima tradicionalne, kulturne, ekonomske veze sa Rusijom i mogla bi da igra ključnu ulogu u odnosima Rusije i EU, dodao je on.
Mekalister je, međutim, dodao da nisu pozitivni signali prema Uniji to što je Srbija ugostila neke od ljudi iz Rusije koji su pod sankcijama EU ili što sa Rusijom održava vojne vežbe.
Razumem da imate specijalne veze sa Rusijom, ali ima mesta za unapređenje usklađivanja politike sa EU, istakao je Mekalister, koji je pohvalio predsedavanje Srbije Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju.
Govoreći o pitanju migracija i velikom broju izbeglica iz Sirije, Mekalister je rekao da je to pitanje velika odgovornost svih u Evropi.
Rešenje je da stabilizujemo situaciju u zemljama odakle dolaze, zemlje Centralne Afrike, Libiju, Siriju, Irak, dodao je Mekalister i istakao da razume i probleme sa kojima se suočava Srbija.
Razumemo zabrinutost zbog reakcije Mađarske. Izgradnja zidova u centru Evrope ne doprinosti dobrosusedskim odnosima, rekao je Mekalister i dodao da članice EU koje upravljaju granicama odlučuju kako će ih čuvati.
Ograda nije održivo rešenje, istakao je on.
Mekalister je ocenio da je EU odgovor „na sve naše greške u prošlosti“ i da veruje da to može biti i rešenje za Zapadni Balkan.
Možete biti i dobar Srbin i dobar Evropljanin, zaključio je on.
(FoNet)