Sloboda štampe je ključna za istinsku demokratiju. Ove godine Svetski dan slobode štampe obeležavamo u teškom trenutku za novinarstvo. Napadi na slobodu izražavanja i slobodu štampe širom sveta su sve češći.
Slobodni, raznovrsni i nezavisni mediji su neophodni za promociju i očuvanje demokratije u svim delovima sveta. Sloboda štampe i izražavanja su jedan od temelja demokratije i doprinose stvaranju stabilnih, inkluzivnih i otpornih društava, a mogu doprineti i smanjenju tenzija i sprečavanju sukoba. EU podržava sprovođenje Plana održivog razvoja do 2030. koji podrazumeva i omogućavanje univerzalnog pristupa informacijama i zaštitu slobode izražavanja.
Podrška nezavisnom, kvalitetnom novinarstvu koje se zasniva na etici je od ključne važnosti. Nezavisni mediji omogućuju slobodan tok kvalitetnih i proverenih informacija o temama od javnog interesa i igraju ulogu „nadzora nad javnošću”; oni su zbog toga temelj participativne demokratije i omogućuju nam da vlade pozivamo na odgovornost za rad koji obavljaju. Evropska unija se stara da poštovanje slobode izražavanja bude integrisano u sve politike i programe za razvoj EU. Konkretno, EU finansira određeni broj projekata u trećim zemljama u cilju unapređenja kvaliteta novinarstva, pristupa javnim informacijama i slobode izražavanja. EU je od juna 2015. u sklopu programa malih bespovratnih sredstava finansirala najmanje 45 boraca za ljudska prava koji promovišu pravo na slobodu izražavanja, a čiji je rad ugrožen.
EU osuđuje sve veći borj pretnji novinarima i medijskim radnicima i kršenja njihovih prava na internetu i van njega. Od svih država se očekuje da ispune obavezu zaštite slobode izražavanja i bezbednosti novinara kroz kažnjavaje napada na novinare i stvaranje pravnog okruženja koje će im omogućiti rad. U okviru bilateralnih kontakata sa trećim zemljama i multilateralnih i regionalnih foruma, EU se kontinuirano protivi zakonima, propisima i političkim pritiscima koji ograničavaju slobodu izražavanja i preduzima konkretne korake kako bi sprečila napade na novinare i blogere i reagovala na njih.
Usvajanjem smernica EU o slobodi izražavanja na internetu i van njega 2014. i njihovim sprovođenjem, Evropska unija je još jednom potvrdila da je rešena da istraje u unapređenju slobode mišljenja i izražavanja kao prava koja pripadaju svima, ma gde se nalazili, na osnovu načela jednakosti, nediskriminacije i univerzalnosti koja treba ostvarivati putem svih medija i bez obzira na granice.