EU oštro osuđuje eskalaciju nasilja u Alepu, kontinuirano bombardovanje i opsade koje dodatno ugrožavaju živote stotina hiljada Sirijaca i opstruišu napore međunarodne zajednice da isporuči humanitarnu pomoć i podrži pronalaženje političkog rešenja sukoba. Podsećajući na primarnu odgovornost sirijskih vlasti da zaštiti svoj narod, EU oštro osuđuje sve napade na civile i civilnu infrastrukturu, kao i nesrazmerne napade sirijskog režima.
EU smatra da je politička tranzicija pod kontrolom Sirije, uz podršku Međunarodne grupe za podršku Siriji i jednoglasnu podršku Saveta bezbednosti UN, jedini način da se stane na kraj ratu koji u Siriji traje više od pet godina. EU će nastaviti da čini sve što je u njenoj moći kako bi osigurala punu primenu sporazuma iz Ženeve i relevantnih rezolucija Saveta bezbednosti UN. Rat se ne može okončati upotrebom vojne sile, a trenutna eskalacija nasilja ozbiljno ugrožava uspeh ovog procesa.
EU podržava kopredsedavajuće Međunarodne grupe za podršku Siriji i specijalnog predstavnika UN u njihovim naporima da što pre stvore uslove za obnovu unutarsirijskih pregovora u Ženevi. EU je spremna da aktivno i u potpunosti podrži ove pregovore kroz neposrednu koordinaciju sa Stafanom de Misturom i kopredsedavajućima Međunarodne grupe za podršku.
EU i njene države članice zato pozivaju:
- na momentalni prekid sukoba u Alepu kako bi se omogućila medicinska evakuacija, isporuka pomoći i obnovna osnovne vodovodne i elektroenergetske infrastrukture. Humanitarne operacije u Alepu se moraju sprovoditi iz humanitarnih razloga i u skladu sa načelima i standardima međunarodne humanitarne pomoći te u tom smislu ne smeju biti deo nikakve vojne strategije;
- sve učesnike u sukobu da obnove prekid neprijateljstava, prekinu opsade i omoguće održiv pristup humanitarnoj pomoći širom zemlje;
- sve međunarodne aktere da se pridržavaju obaveza dogovorenih na sastanku Međunarodne grupe za podršku Siriji od 17. maja 2016.
Bez inkluzivne političke tranzicije, koja će biti vođena interesima čitavog naroda, neće biti mira u Siriji. Kada takva tranzicija počne, EU će biti u poziciji da neposredno podrži obnovu Sirije i pomogne izbeglicama i interno raseljenima da se vrate u svoje zajednice.