Generalni sekretar Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) Matijas Korman, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre otvorili su sastanak Perspektiva konkurentnosti Zapadnog Balkana 2024: Digitalna tranzicija u Srbiji, koji je održan u Beogradu.
Domaćin događaja bio je Regionalni program OECD-a za jugoistočnu Evropu.
Ovaj sastanak je bio deo šire serije misija za utvrđivanje činjenica u regionu u okviru Programa kao podrška predstojećoj četvrtoj iteraciji Perspektive konkurentnosti za Zapadni Balkan, koja će biti pokrenuta tokom leta sledeće godine. Kroz procenu makroekonomske politike i strukturnih reformi na Zapadnom Balkanu, publikacija nudi kreatorima politika sveobuhvatan pogled na napredak reformi i nudi preporuke o daljem usklađivanju sa standardima OECD-a i najboljim praksama koje favorizuju dalju integraciju sa EU. Petnaest oblasti politike koje pokriva Perspektiva konkurentnosti strukturisano je oko pet klastera: poslovno okruženje, povezanost i infrastruktura, sistem veština, ozelenjavanje i digitalizacija i tehnologija.
Ovaj događaj se fokusirao na peti klaster, „digitalizacija i tehnologija“. Njegov cilj je bio da proceni dostignuća u politici Srbije, izazove i buduće opcije politike kako bi se ubrzala njena digitalna transformacija.
Andreas Šaal, direktor za globalne odnose OECD-a i Verica Ignajtović, pomoćnica ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije Ministarstva finansija Srbije, pripremili su teren za panel sednicu na kojoj su predstavnici vlada i nevladinih organizacija razgovarali o digitalnoj politici Srbije. Razgovor je obuhvatio nedavne i predstojeće inicijative koje pokreću digitalnu transformaciju i inovacije u javnom i privatnom sektoru Srbije, kao i kako Srbija može imati koristi od učenja iz primera dobre prakse OECD-a.
Događaj je okupio različite lokalne i međunarodne zainteresovane strane uključene u publikaciju Perspektiva konkurentnosti. Učesnici su bili predstavnici vlada iz ministarstava Srbije koji su dali doprinos samoocenjivanju, odabrani nevladini akteri i predstavnici ambasada zemalja članica OECD-a i Evropske komisije.
Saznajte više o OECD-ovom regionalnom programu za jugoistočnu Evropu