Nagradama se odaje priznanje inovacijama u oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije
Šta je zajedničko pametnoj mikro mreži na udaljenom grčkom ostrvu, kotlu koji ima pogon na biomasu, uređajima za uštedu energije u irskim domaćinstvima i centralnim sistemima za grejanje i hlađenje u 65 evropskih gradova?
Svi oni su, prema odluci stručnog žirija, dobitnici nagrada EU za održivu energiju. Nagrade pobednicima konkursa je u utorak uručio komesar Migel Arijas Kanjete na prigodnoj svečanosti održanoj u okviru Nedelje održive energije EU.
Na konkurs se prijavilo preko 120 projekata, a žiri je na kraju odabrao po tri dobitnika u svakoj kategoriji (energetska ostrva, preduzeća, potrošači i javni sektor). Iako su svi projekti inovativni i vredni hvale, žiri je tokom ceremonije obrazložio svoju konačnu odluku:
- Projekat TILOS, čiji je cilj da transformiše pristup ostrva Tilos obnovljivim izvorima energije, šalje veoma snažnu poruku o tome da alternativni programi na nivou zajednice koji podstiču skladištenje energije postaju održiva realnost i način da ostrva reše problem energetske sigurnosti.
- SINBIO, koji slamu i drvni otpad pretvara u obnovljivu energiju, pokazuje da energetska tranzicija nije samo političko ili strateško pitanje, već pitanje koje je blisko građanima i koje neminovno i na bolje menja način na koji živimo i razmišljamo.
- CELSIUS – pametna centralna energija, projekat koji razvija energetski efikasne sisteme centralnog grejanja i hlađenja, okuplja 65 opština u 15 zemalja EU. Ovaj projekat istovremeno angažuje male i velike industrije i spaja akademike sa krajnjim potrošačima.
Osim toga, nakon javnog glasanja na internetu u kom je učestvovalo preko 20.000 ljudi, projekat TILOS je dobio i nagradu građana.
Nedelja održive energije EU je niz događaja koji traju mesec dana, a među kojima su i Dani energije koji se organizuju u više od 30 evropskih gradova. Cilj ovog događaja je promocija loklanih inicijativa za uštedu energije i veću upotrebu obnovljivih izvora energije. Inicijative su raznovrsne: od demonstracije pripremanja hrane uz pomoć solarne energije u Pezaru u Italiji, preko proslave puštanja u pogon farme vetrenjača u Petersburgu u Nemačkoj do „energetske šetnje” u Kiteu u Finskoj. Vrhunac događaja je konferencija o politikama u Briselu koja je prilika za razgovor o politici održive energije i inovacijama.